Bohusracet 2016

Rank Sailno: Båt/Skeppare/Besättning Båttyp SRS Seglad tid Korrigerad tid
1 SWE-27 NN
Skeppare: Magnus Lundgren (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Mannskap: Urban Lagnéus (Segelsällskapet Viken Ägir)
Arcona 380 1,325 26:46:23 35:28:27
2 SWE-1 JESSICA
Skeppare: Sten Bergqvist (Hjuviks Båtklubb)
Mannskap: Mikael Pettersson ()
Alltiett 35 1,254 28:25:21 35:38:30
3 SWE-237 CATLEYA
Skeppare: Dennis Olsson (Segelsällskapet Fram)
Mannskap: Jörgen Jost auf der Stroth (Segelsällskapet Fram)
Dehler39 1,300 27:37:36 35:54:52
4 SWE-180 REBEL YELL
Skeppare: Patric Wollmersson (Göteborg Allstar Sailing Team)
Mannskap: Jörgen Sträng (Göteborg Allstar Sailing Team)
First 36.7 1,260 28:35:31 36:01:33
5 SWE-27 PIANO
Skeppare: Anders Bergmark (Wikens Båtselskap)
Mannskap: Bo Bergqvist ()
Hansson31 1,207 29:57:15 36:09:16
6 SWE-10035 NAUSICAA
Skeppare: Carl Turén (De Tio Öarnas Segelsällskap)
Mannskap: Henrik Ottosson (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
First 35 1,268 28:32:41 36:11:40
7 NOR-10240 FRITT FRAM!
Skeppare: Audun Gjøstein (Asker Seilforening)
Mannskap: Pål Stiansen (Asker Seilforening)
First 40.7 1,327 27:18:13 36:13:54
8 SWE-4623 TRIXIE
Skeppare: Pär Fagberg (Kungälvs Motor O Segelbåtsällskap)
Mannskap: Jan-Erik Engholm (Kungälvs Motor O Segelbåtsällskap)
X-332 1,212 29:58:34 36:19:51
9 NOR-15400 SORTEBILL
Skeppare: Per Sortedal (Brevik Seilforening)
Mannskap: Rune Halvorsen (Brevik Seilforening)
Dehler 41 1,330 27:30:14 36:34:48
10 SWE-11131 LA PRIMERA
Skeppare: Peter Lundgren (Stenungsunds Segelsällskap)
Mannskap: Lars Malmkvist (Stenungsunds Segelsällskap)
Sun Fast 3600 1,314 27:50:31 36:35:03
11 NOR-9299 OLISABETH
Skeppare: Svein Are Løtveit (Asker Seilforening)
Mannskap: Jan Muren (Asker Seilforening)
Luffe 40MH 1,292 28:22:15 36:39:18
11 SWE-10915 TEMPTATIONX
Skeppare: Jonas Karlsson (Halmstads Segelsällskap)
Mannskap: Johnny Stjärnquist (Halmstads Segelsällskap)
X-34 1,233 29:43:42 36:39:18
13 SWE-1 FRåGA LUNDH
Skeppare: Peter Lundh (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Mannskap: Sandra Lundh (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
X-412 1,281 28:44:27 36:49:01
14 SWE-92961 CHAMSIIN
Skeppare: Peter Dahlsten (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Mannskap: Victor Pilups ()
X-382 1,262 29:13:06 36:52:24
15 SWE-20 TRIX
Skeppare: Leif Thordenberg (Segelsällskapet Slören)
Mannskap: Ulf Palm (Segelsällskapet Slören)
Arcona 380 1,336 27:36:16 36:52:46
16 SWE-168 VERA
Skeppare: Per Wretlind (Långedrags Segelsällskap)
Mannskap: Will Holt (Långedrags Segelsällskap)
Smaragd 1,158 31:57:20 37:00:16
17 NOR-12645 TROLLFJORD
Skeppare: Svein Arild Hildrum (Asker Seilforening)
Mannskap: Ole Kristian Kvissel (Oslo Seilforening)
Swedestar 370 1,288 28:44:21 37:00:57
18 SWE-38 TOTTE
Skeppare: Martin Olofsson (Kullavik Kanot Och Kappseglingsklubb)
Mannskap: Johan Kull ()
Luffe 40 MH 1,290 28:41:48 37:01:07
19 NOR-13639 GODEVENNER
Skeppare: Elling Rishoff (Asker Seilforening)
Mannskap: Øyvind Rishoff (Asker Seilforening)
First 40 1,393 26:39:35 37:08:13
20 SWE-9267 PILA
Skeppare: Mattis Ekvall (Bohuslänska Jaktklubben)
Mannskap: Helge Ekvall (Bohuslänska Jaktklubben)
Mannerberg 38 1,330 27:56:18 37:09:28
21 NOR-10579 EXITA
Skeppare: Svein Arild Nilsen (Fredrikstad Seilforening)
Mannskap: Eivind Carlsen (Fredrikstad Seilforening)
X-332 1,219 30:31:58 37:13:10
22 SWE-89 RETRO BALLOON
Skeppare: Staffan Cederlöf (Stenungsunds Segelsällskap)
Mannskap: Gustav Gabinus (Bohuslänska Jaktklubben)
Compis 28 1,032 36:07:23 37:16:44
23 SWE-122 AIKO
Skeppare: Jan Secher (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Mannskap: Carl Settergren (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Arcona 400 1,320 28:16:16 37:19:04
24 SWE-23 ELUSIVE
Skeppare: Krister Gustafsson (Tio öars segelsällskap)
Mannskap: ()
First35 1,266 29:29:49 37:20:35
25 NOR-10388 JAMBO
Skeppare: Torgeir Sten Askvig (Asker Seilforening)
Mannskap: Geir Daleng (Asker Seilforening)
J/109 1,287 29:08:06 37:29:48
26 SWE-346 PIANO
Skeppare: Hugo Norell (Segelsällskapet Slören)
Mannskap: Johan Tebelius Leidi ()
X-99 1,218 30:51:24 37:35:00
27 SWE-78 LOVA
Skeppare: Hans Caspersson (Segelsällskapet Slören)
Mannskap: Fredrik Eliasson ()
Omega 30 1,109 33:54:50 37:36:37
28 SWE-221 DIVANN
Skeppare: Peter Bjelkengren (Smögen Yacht Club)
Mannskap: Magnus Sjögren ()
Diva 355 1,209 31:14:44 37:46:33
29 SWE-10588 INTERMEZZ
Skeppare: Bo Callenberg (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
Mannskap: Lars-Martin Arendal (Lysekils Segelsällskap Gullmar)
X-302 1,150 33:07:28 38:05:35
30 SWE-73 ELDFåGELN
Skeppare: Marcus Andersson (Billdals Kappseglingssällskap)
Mannskap: Magnus Törnqvist (Billdals Kappseglingssällskap)
X-99 1,222 31:15:34 38:11:56
31 SWE-126 PINK LADY
Skeppare: Martin Tommysson (Vänersborgs Segelsällskap)
Mannskap: Lars Niklasson (Vänersborgs Segelsällskap)
Luffe 37 1,239 30:51:38 38:14:10
32 SWE-269 PATAGONIA
Skeppare: Olof Zachrisson (Mollösunds Båtförening)
Mannskap: Robin Johannesson (Mollösunds Båtförening)
Cumulus 1,085 35:16:17 38:16:10
33 SWE-9 ALINDE
Skeppare: Niklas Strandberg (Stenungsunds Segelsällskap)
Mannskap: Anders Lundh (Värmdö Båtsällskap)
Faurby424 1,300 29:37:37 38:30:54
34 SWE-11121 ENDURANCE
Skeppare: Sebastian Carlund (Kungl Svenska Segel Sällskapet)
Mannskap: Jan Albertsson ()
Dehler 39 sq 1,310 29:39:42 38:51:24
35 SWE-623 TYRA
Skeppare: Claes Ödman (Göteborgs Kungl Segel Sällskap)
Mannskap: Bo Johannisson ()
J/80 1,173 33:15:17 39:00:28
36 SWE-67 SUNSTONE1
Skeppare: Magnus Witting (Björlanda Kile Segelsällskap)
Mannskap: Annica Börjesson (Björlanda Kile Segelsällskap)
Contrast 33 1,112 35:12:51 39:09:29
37 SWE-113 VILDA
Skeppare: Anders Berndtsson (Maleviks Segelklubb)
Mannskap: Peter Litze’n ()
Scanner391 1,249 31:44:00 39:38:05
38 SWE-866 HOT CHOCOLATE
Skeppare: Tobias Dahlström (Malmö Segelsällskap)
Mannskap: Mattias Eriksson ()
Elan333 1,195 33:12:29 39:41:01
39 SWE-203 MANIANA
Skeppare: Mathias Duell (Viaredssjöns Segelsällskap)
Mannskap: ()
Mani 32 1,197 33:41:02 40:19:10
40 SWE-9713 ELSANTA
Skeppare: Petter Almhagen (De Tio Öarnas Segelsällskap)
Mannskap: Lars-Anders Helgesson (De Tio Öarnas Segelsällskap)
Hanse 342 1,192 34:01:32 40:33:30
41 SWE-6885 EMOTION
Skeppare: Robert Schmidt (Björlanda Kile Segelsällskap)
Mannskap: Petter Andolf ()
Dehler 29 1,139 38:32:58 43:54:28
Translate »