Västkustranken

Västkustranken 2015 kommer liksom tidigare år baseras på tävlingar i Liros SRS Cup och Tjörn Runt.
Följande tävlingar ingår 2015.

Maj
10 Stora Oset Race Björlanda Kile >>
23 Pater Noster Race Stenungsund/Tjörn
30 Fragancia Cup Halmstad
30 Kostervalsen/Union Race Strömstad
30 Framnäsvalsen Björkö

Juni
6 Orust Runt Uddevalla
6 Hallandsseglingen Varberg
7 Trubaduren Långedrag
13 Lysekil Race Lysekil
14 Nordön Race Nordön
27 Tylön Runt Halmstad

Juli
4 Leröy Smögen Race Smögen
11 Väderöarna Runt Fjällbacka
12 Grebbestads Regattan Grebbestad
18 Kärringen Race Hamburgsund

Augusti
1 Hermanö Runt Hälleviksstrand
3 Lovabukten Runt Halmstad
9 Spangenberg Race Grötvik
15 Tjörn Runt Stenungsund Anmälan Anmälda Inbjudan
22 Krabbsegling Skallkroken
22 Uddevalla Regattan Uddevalla

20150801 20150718
Senaste fg 2014 Båt Rorsman Klubb SRS Summa 2013 2012 2011
1 1 1 Omega 30 Hans Caspersson SSSÖ 1,119 415,0 1 2 6
2 3 4 J/97 Ulf Jacobsson BoxvikeSS 1,227 373,1 2 5 13
3 2 2 X-79 Per  Algotsson BKSS 1,132 372,3 173
4 7 23 Dehler 34 Lennart Cedenkvist SSSÖ 1,135 296,8 27 140 186
5 4 7 X-332 Bertil Rohlén BKSS 1,227 292,1 10 45 64
6 5 6 Accent Johan Lindstedt BKSS 1,036 269,3 22 44 20
7 20 18 Accent Hans Oskarsson STSS 1,024 262,4 12 12 9
8 15 26 J/92 Peter Claes Amundin ÖKK 1,235 259,4 70 127 221
9 23 59 Chess Martin Ekhed ÖKK 1,067 254,6 35 66 80
10 8 12 Scampi Tommy Strandberg TJSS 1,076 253,2 39 491 336
11 6 10 SwedStar 370 Stefan Möller KMS 1,271 253,0 11 47 92
12 25 41 First 35 Sten Haeger GKSS 1,284 245,0 5 11 17
13 29 43 XP-33 Stephan Berntsson TJSS 1,271 244,5 48 33 145
14 31 15 Manzanita 1/4 ton Carl Stark STSS 1,067 244,4 98
15 11 3 707 David Christoffersson XSS 1,076 233,4 45 179
16 17 22 Dynamic 35 Magnus Lundberg STSS 1,244 228,8 15 32 34
17 19 8 Arcona 410 Anders Nordström GKSS 1,363 228,2 63 386 47
18 18 19 Smaragd Emil Sandberg / Svensson LDSS 1,164 227,9 18 103 19
19 9 11 IOD Urban Ristorp STSS 1,121 218,6 6 16 14
20 12 5 Albin Alpha Ulf Danielsson LESS 1,092 212,8 3 6 3
21 46 124 Compis 28 Gustav Gabinus BJK 1,052 204,2 12
22 16 32 First 36.7 Lars Niklasson SSVÄ 1,279 202,1 9 17 71
23 21 35 X-37 Tommy Björkqvist SSVÄ 1,285 201,4 46 38 714
24 10 9 X-99 Marcus Davidsson GKSS 1,245 200,1 33 121 201
25 13 16 IOD Björn Wahlström STSS 1,121 197,7 19 14 10
26 27 38 Gambler 38 Evan Thorsson STSS 1,254 196,9 21 10 38
27 32 29 Smaragd Johan Davidsson LDSS 1,155 191,6 36 19 31
28 33 39 First 36.7 Patric Wollmersson GSC 1,274 187,9 49 64 116
29 30 28 H-båt Fredrik Kullenberg VÄSS 1,071 187,7 30 82 76
30 14 24 Dominant 105 Anders Dahlsjö LESS 1,242 184,4 67 57 703
31 35 60 CB 66 Racer (Murena) Göran Johnsson SSVÄ 1,172 179,6 271 429 400
32 22 34 First 40 Pär Larsson TJSS 1,379 177,1 102 3 2
33 34 49 Archambault 35 Roger Ahlqvist GQSS 1,288 176,8 25 9 90
34 38 36 IOD Ulf Hjalmarsson STSS 1,121 176,8 54 86 507
35 42 50 H-båt Gunnar Sedén SS Norderviken 1,071 166,7 71 97 490
36 40 21 Melges 24 Team Exilia Pihlgren BKSS 1,270 166,0 17 7 5
37 43 31 First 36.7 Claes Hellström KMS 1,232 165,9 14 41 174
38 41 70 First 35 Carl Turén XSS 1,283 164,0 24 21 968
39 45 47 H-båt Dennis Olsson STSS 1,071 163,9 105 1060 553
40 24 14 J/111 Peter Gustafsson CCYC 1,386 162,8 4 1 4
41 26 25 First 35 Carl Fjällman HJBK 1,283 161,3 37 54 697
42 37 27 Dehler 33 Cr Ola Sandahl STSS 1,238 160,3 68 25 45
43 36 51 Luffe 37 Martin Tommysson VÄSS 1,2400 155,4
44 57 72 Cheetah 30 Mikael Vesala SSVÄ 1,344 155,3 41 23 23
45 28 20 Finn Flyer 36 Lars Wikander GKSS 1,333 154,2 78
46 49 42 First 36.7 Tomas Wängberg GKSS 1,262 153,3 104 102 377
47 47 46 Späckhuggare Claes Edström BKSS 1,053 153,0 66 129 361
48 50 118 X-99 Anders Kellström LESS 1,244 152,4 801 615 364
49 48 89 IF Tore Larsson BKSS 1,017 151,6 90 126 83
50 51 54 First 40 Erik Krister Sandefjord 1,379 151,6 47 29 120
51 39 45 X-99 Håkan Larsson TJSS 1,244 150,9 121 101 340
52 52 55 First 40.7 St Ola Sandell CRSS 1,386 150,8 40 20 41
53 92 44 Aphrodite 29 Jonas Rolfsman STSS 1,098 150,6 74 92 117
54 55 40 Mini-Compis/Mixer Cr Joakim Axelsson 1,042 149,9 253
55 53 56 IF Bengt Cederblad LDSS 1,017 148,3 100 143 509
56 54 69 First 36.7 Lars-Gunnar Gydemo KDSS 1,279 147,3 85 79
57 58 62 B&R 23 Torkel Stillefors KSSS 1,315 142,8 93 61 125
58 59 30 Cumulus Olof Zachrisson BKSS 1,092 140,4 28 89 84
59 60 107 Cumulus Magnus Fredriksson BKSS 1,098 139,3 103 117 464
60 63 66 Nordisk Folkbåt Rolf Uppström LJSS 0,973 137,3 89 112
61 64 13 Salona 37 Martin Nilsson HJBK 1,323 136,4 16 294 8
62 65 57 Bavaria 38 Match Mattias Wilson GKSS 1,312 136,3 38 259 11
63 66 71 First 36.7 Jan Persson KDSS 1,282 135,2 86 63 75
64 67 52 IOD Björn Johansson STSS 1,121 133,5 53 87 126
65 68 73 GP 42 Christian von Trepka Bundefjorden 1,538 133,3 58 35 187
66 69 63 R6  CR Lars-Ove Swedenfeld SSVÄ 1,159 132,8 106 114 371
67 70 74 H-båt Stefan Jaenson STSS 1,076 132,3 75 128 204
68 71 75 IF Göran Ejdeling LDSS 1,017 131,0 266 378 28
69 61 99 Sunfast 3600 Peter Lundgren STSS 1,337 129,4 170 15 113
70 72 79 First 40 Bengt Falkenberg GKSS 1,388 128,8 155 18 26
71 134 141 Finn Flyer 36 Club Björn Rosengren GKSS 1,352 128,6 145 409 89
72 73 78 IF Peter Berg LDSS 1,017 128,2 92 136 91
73 74 80 H-båt Tommy Nielsen STSS 1,076 128,1 64 131 54
74 75 81 Bianca Riviera Kurt Larsson LDSS 1,112 127,4 182 198 527
75 77 82 Express Michael Collberg MSK Mariesta 1,114 126,4 56 90 29
76 78 83 IF Jopp Somhorst LDSS 1,017 125,9 406 389 52
77 62 153 Smaragd Stephan Wilck LdSS 1,182 125,4 96 365 335
78 80 64 IOD Reine Larsson STSS 1,112 125,1 80 132 94
79 81 85 X-99 Patrik Persson BKSS 1,253 124,7 300 75 462
80 82 87 Omega 34 Folke Ohlsson SSSÖ 1,145 124,1 62 71 72
81 83 88 11:Metre Hans Christian Holst KNS 1,318 122,6 52 24 63
82 84 65 IOD Lars Malmqvist STSS 1,121 121,7 91 150 549
83 85 58 First 35 dj Markus Svensson XSS 1,286 121,5 115 331
84 44 33 First 35 Krister Gustafson JSS 1,282 120,8 26 30 27
85 86 90 Wasa 30 LR Stefan Hoffsten STSS 1,211 120,4 65 28 16
86 88 91 Cumulus Per-Magnus Bäckman STSS 1,103 118,1 112 148 789
87 90 84 Melges 24 Lars Carlsson KMS 1,270 116,3 160 34 106
88 91 92 Express Markus Johansson KMS 1,105 116,0 81 123 175
89 89 37 Compis 28 Starbåt Staffan Cederlöf STSS 1,134 115,3 55 295 20
90 93 96 J 14 Carl-Axel Hellman MASS 0,821 115,0 149 809 510
91 94 61 First 35 St Mats Berntsson STSS 1,286 114,4 43 58 215
92 97 97 Dominant Racer Niklas Öberg BKSS 1,156 113,3 310 85
93 95 119 CB 66 Racer Anders Hellekant SKASS 1,178 113,3 728 484 342
94 99 98 Smaragd Lars W Gustavsson STSS 1,165 112,4 83 113 114
95 96 77 Accent Johan von Otter Slören 1,036 112,4 23 94 42
96 100 100 H-båt Karin Malmcrona ÖKK 1,076 111,9 120 171 206
97 98 109 Beason 24 Kjell Jonsson STSS 0,998 111,3 101 96 98
98 101 135 Aphrodite 101 Lars Larsson STSS 1,168 111,0 84 110 161
99 102 101 Monark 700 Emil  Erlandsson CHSS 0,994 110,6 178
100 103 102 Mini-Compis Kjell Stensson KDSS 1,042 110,4 305 157 196
101 104 103 Starbåt Lars Wester STSS 1,134 109,9 139 202 189
102 105 105 K22 Lars Sestervik SSF 0,946 109,7 175
103 136 149 Smaragd John Hansson TJSS 1,182 107,8 731
104 56 48 IMX 40 Magnus Hansson GKSS 1,375 107,2 132
105 107 112 H-båt Martin Almslätt LDSS 1,076 105,6 168
106 109 76 L 28 Team Åkerblom SMSS 1,000 104,9 244 357 459
107 117 125 X-79 Henrik Johansson LDSS 1,132 104,2 278
108 108 114 H-båt Jonas Börjesson 1,076 104,1 163
109 87 68 J-70 Christian Lundwall STSS 1,186 102,3 134 196 304
110 111 120 Cumulus Per Alexandersson HJBK 1,087 101,7 136 203 182
111 112 121 First 40.7 grund kol Per Peterson SSN 1,287 100,0
112 115 113 Maxi Racer Anders Nilsson STSS 1,127 99,4 135 183 160
113 116 123 Maxi 68 Hans-Åke Karlsson STSS 0,993 98,6 150 252 112
114 118 126 Baccant Per Holmström LDSS 1,078 97,5 141 233 127
115 119 127 X-332 Dan Turesson SSVÄ 1,226 97,5 965 1004 776
116 120 128 X-99 Leif Dehlén SJÖSS Sjötor 1,250 97,3 307 83
117 121 129 One-Off Johnie Berntsson STSS 1,733 97,1 51 37 51
118 122 130 707 Magnus Holmquist TBS 1,081 97,1
119 123 132 C55 Per-Erik Johansson HJBK 1,045 96,4 110 186 297
120 124 133 Banner 30 Claus Larsen RJK 1,154 96,0 188
121 126 53 NF Peter Bäcklund 1,103 95,7 172
122 127 158 First 40.7 std köl Hans Arthurson XSS 1,328 95,5 222 243
123 106 110 First 40.7 std. köl Olle/Johan Langenius GKSS 1,317 95,3 123 55 163
124 79 93 NF Mats Andersson TJSS 1,081 94,9 131 207 134
125 128 136 Luffe 40 MH Svein Are Løtveit ASF 1,297 94,1
126 129 111 H-båt Wilhelm Eriksson 1,0710 94,1
127 131 138 Hanse 342 Petter Almhagen CSS 1,198 92,7 152 142 261
128 132 139 Express Felix   Mossberg HJBK 1,114 92,6 202
129 133 140 Starbåt Per Wester LESS 1,134 92,3 262 857 539
130 137 142 H-båt Ludvig Bengtsson LDSS 1,076 91,2
131 130 137 Maxi Magic Jonas Oscarsson HKSS 1,084 90,4 125 177 401
132 138 143 Ravage 36 Peter Källström GKSS 1,226 90,2 127 115 143
133 139 144 IF Thomas Englund ÖKK 1,017 90,2 129 201 152
134 140 145 First 31.7 LR Hans Helgesson XSS 1,186 89,9 275 151 150
135 141 146 H-båt Claes Broman ÖKK 1,076 89,5 94 174 124
136 142 147 Cumulus Per Jacobsson ÖKK 1,103 89,4 142 187 222
137 143 148 Comfort 30 Torbjörn Sterner GKSS 1,093 89,4 109 170 149
138 145 150 Express Joakim Kling STSS 1,114 88,3 140 206 225
139 146 157 IF Joakim Eriksson KMS 1,012 87,6 836
140 135 108 Cumulus Johan Söderberg BKSS 1,103 87,6 8 4 1
141 147 151 CB 66 Racer Johan Svedberg GKSS 1,178 87,3 153 425 131
142 149 152 Späckhuggare David Olivegren SSSÖ 1,053 86,1 558 468 205
143 150 104 Salona 33 Johan Wetterlund GKSS 1,238 85,6 133 652 424
144 151 154 K 6 Johan Falk SSF 0,904 84,9
145 152 156 Maxi 95 Eddie Blom LBS 1,081 84,6 97 164 56
146 153 155 Dehler 39 SQ Sture Smith Stora SS 1,337 84,5 50 39 73
147 113 67 J-70 Fredric Nilsson 1,1970 84,5
148 154 159 C55 Lars Ericson JSS 1,045 83,6 212 223 322
149 155 176 Dehler 34 SV Jonas Kjellberg LESS 1,265 83,5 251 422 123
150 156 160 Pogo 650 Pontus Göransson KKKK 1,091 83,4 154 222 546
151 157 161 Ohlson 8 8 Åke Liljegren ÖKK 1,031 83,3 539
152 158 171 HP 1030 Andreas Samuelsson SSVÄ 1,301 82,1 408 482 337
153 159 162 Birdie 24 Thomas Andersson MSK 1,023 82,0 318
154 160 163 H-båy C55 Emil Olsson STSS 1,076 81,7 478 230
155 161 164 IF Per-Arne Ytterman LJSS 1,017 81,5
156 162 165 H-båt Mauritz de Vries LDSS 1,076 81,4 215 277 211
157 163 166 Mamba 35 Claes Elfström SNBS 1,202 81,0 138 218 207
158 164 182 Maxi Racer Jan Hellström KMS 1,110 80,1 126 217 144
159 165 168 Express Lisa  Alfredson KLSS 1,114 80,0 233
160 166 170 Platu 25 Brage Jansson ÅLSS 1,19 79,8
161 114 116 Kompromiss Ola Magnusson BKSS 1,091 79,7 95 195 158
162 167 173 NF Calle Christenson SSSÖ 1,103 79,4 883 676 450
163 168 174 Melges 24 Jan-Erik Engholm KMS 1,276 79,2 316
164 76 17 Smaragd Per Wretlind LDSS 1,155 78,8 7 74 18
165 169 172 H-båt Linn Thorén STSS 1,076 78,4 345
166 170 178 Banner 30 Anders Hansen ÖSKF 1,154 78,4 229 702 830
167 125 134 Contrast 33 Asko Malela STSS 1,155 78,1 119 239 135
168 171 180 Tur  84 Mats Törmark SSF 1,013 78,0 301
169 148 95 Maxi Racer David Mikkelsen STSS 1,127 77,6 72 175 142
170 110 117 Express Carl Erenstedt HKSS 1,114 77,6
171 172 181 J 111 Jörgen Heje 77,5 242
172 173 193 Bavaria 32 Cr Per-Erik Eriksson BKSS 1,100 77,3 364 660 425
173 227 X-37 Jan Ågren Domsands Båtsällskap 1.291 77,0
174 174 179 Soling Leif Lorentzon STSS 1,132 76,5 122 190
175 175 183 Seascape 27 Björn Hägerman STSS 1,235 76,5
176 176 185 Misil II Markus Blackenfelt STSS 0,98 76,3 327
177 177 184 Banner 30 Olle Ling SSSÖ 1,154 76,2 285 212
178 178 186 H-båt Sven Dahlberg BKSS 1,076 75,3 282 184 119
179 179 189 HP1030 Ulf Leeman Ängeholm 1,294 74,8
180 180 200 X-99 Hugo Norell SSSÖ 1,224 74,1 750 1079 763
181 181 192 Hallberg Rassy 55 Jesper Bank HBK 1,239 73,6 235
182 199 216 XP 33 Anders Kuikka KKKK 1,249 72,4 192 185 110
183 183 195 RJ 85 Peter Wikström STSS 1,057 71,0
184 184 190 Dehler 36 SQ Krister Ahlqvist KMS 1,269 71,0 250 149 968
185 185 122 Dominant 78 Simon Jansson HKSS 1,042 71,0
186 186 194 X 372 Anders Sörensson LSSG 1,219 70,7 658
187 187 197 Sonar Lisbeth Forsberg GGSS 1,090 70,5 224 221
188 188 198 Elan 333 Jens Sevedag GKSS 1,213 70,5 151 169 193
189 211 169 Maxi Racer David Selvert BKSS 1,114 70,4 177 337 58
190 189 199 Nordisk Folkbåt Curt Andersson 0,973 70,2 961 1008 608
191 191 203 Luffe  45 Harald  Holstein ESSK 1,431 69,4 179
192 192 204 X-332 Lennart Gustafsson KMS 1,198 69,3 232 155
193 193 205 Tur 84 Niclas Lewander BKSS 1,018 69,0 156 288 101
194 190 214 J/80 Jonas Westerdahl LBF 1,193 68,9 218 565
195 195 207 Albin Alpha Mattias Carlsson KMS 1,104 68,1 425 399 70
196 196 208 First 33.7 dj köl Peter Schmidt HJBK 1,216 67,6 165 390 53
197 197 209 Express Anna Grandinsson GQSS 1,114 67,6 195 237 303
198 198 115 Dehler 33 Cr Henry Leuchovius WYC 1,25 67,3 217
199 200 167 Nordisk Folkbåt Göran Börjesson BKSS 0,964 66,2 29 95 57
200 201 210 Tejst Torsten Sörvik GKF, Göteborg 1,067 66,2 297 224
201 202 201 Dominant Race David Lawenius BKSS 1,138 65,5 402 336 93
202 203 211 Triss Norlin Fredrik Thomra NäYC 0,931 65,1
203 144 86 XP 38 Hans Johansson STSS 1,352 65,1 57
204 204 1063 Smaragd Hans Pettersson TJSS 1,036 65,0 445 412 97
205 205 253 Dominant 78 Rolf Sonnergård ÖKK 1,036 64,9 199 270 162
206 206 213 Albin Delta Håkan Lundmark STSS 1,086 64,2 443 205 590
207 208 106 NF Peter Dahllöf STSS 1,098 63,2 239 348 291
208 209 191 Albin 78 Cirrus Björn Danielsen BKSS 1,042 62,9 69 147 105
209 210 215 Avance 24 Per Mattsson SIBK 1,031 62,6
210 207 220 JOD 35 Bengt Rosengren SMSS 1,268 61,0 183 363 338
211 212 218 J-70 Anders Rosenberg KSSS 1,197 60,9
212 213 219 X-99 Jörgen Rangenstedt LDSS 1,250 60,5 237 156 270
213 214 221 IF Carl Törneman STSS 1,017 60,3 541 314 317
214 215 222 Ballad Stefan Robertson TJSS 1,087 59,3 198 225 217
215 216 223 Fenix Peter Salsjö KKKK 1,064 58,3 167 189 153
216 217 226 First 300 Spirit Lotta Sjösten 1,130 57,8 1131 1066 764
217 218 227 Drake Jerry Burman GKSS 1,070 57,6 1040 892 826
218 219 187 X-37 Jörgen Knutsson LDSS 1,284 57,6 412 330 129
219 220 330 Smaragd Niclas Fagerberg KKKK 1,1430 57,2
220 221 217 First 36,7 Anders Johansson STSS 1,270 57,1 221 355 178
221 222 131 Dehler 29 / Express Claes Amnäs GKSS 1,145 56,9 79 73 772
222 223 453 Dominant Race Team Böhn SMSS 1,138 56,0
223 224 232 H-båt Jonas Parkman NOBK 1,076 55,9
224 225 233 Maxi 77 Roger Wallhult XSS 1,045 55,8 263 271 277
225 226 234 Scanper 22 Gustav Hagström SSVE 0,999 55,4 611
226 228 355 Dehler 29 Per Haglund SökBK 1,166 55,0
227 229 229 Dehler 34 SV Peter Nohlin SSVÄ 1,257 55,0 383 167 347
228 230 175 First 34.7 Filip Stål LBS 1,250 54,5 649 520 394
229 231 385 Wasa 360 Jonas Caspersson XSS 1,218 54,5 659
230 232 236 806 Sanna Mattsson LJSS 1,073 54,2
231 233 228 Drake Håkan Olsson STSS 1,072 54,2 20 68 33
232 236 261 Farr 30 Christoffer/Gunnar Olsson SSVÄ 1,356 53,3 448 559 439
233 235 239 Banner Peter Karlsson VÄSS 1,154 53,1 689 604 354
234 238 247 Maxi Magic Svend Bergholtz KMS 1,063 52,9 333 356
235 239 240 X-102 Conny Andersson STSS 1,174 52,5 157 214 438
236 241 250 HP1030 Lars-Bertil Gustafsson VSS 1,323 52,4 254 43 318
237 242 242 Arcona 370 Per Croner KSSS 1,301 52,1
238 244 243 XP 38 Morten Gaarud KNS 1,366 52,0 77 65 780
239 237 238 Maxi Racer Gillis Wendt GKSS 1,114 51,6 191 178 210
240 234 237 Omega 30 Rikard Bensryd ÖKK 1,114 51,3 264 375 229
241 246 244 C55 Anders Tönder KMS 1,045 50,8
242 247 235 First 40.7 St Johan Fredriksson STSS 1,284 50,7 42 42 103
243 240 241 One off Thomas Ottosson KMS 1,243 50,7 31 53 40
244 248 246 Dehler 35 Peter Olsson SSO Svanesun 1,238 50,2 526 265 453
245 249 248 Faurby 363 Thomas Pedersen KBL 1,252 50,2 124 108 155
246 250 249 IF Fredrik Hansson BKSS 1,017 49,8 34 88 44
247 251 251 Dehler 35 Mats Andersson STSS 1,259 49,7 419
248 252 252 Sailhorse Henk van Dijk MR 1,069 49,6
249 253 230 Maxi 999 /Fenix Inge Johnsson STSS 1,158 49,3 201 226 245
250 286 Maxi Racer Pelle Åkerblom Strömstads SS 1,127 49,0
251 255 255 X-34 Hans Pettersson LDSS 1,258 48,7 513 446 166
252 256 256 Sailhorse Charlotte van Dijk MR 1,069 48,7
253 257 257 DS 37 Match Racer Olof Lundgren GKSS 1,340 48,6 73 46 138
254 243 231 Express Mikael Karlsson / Anders Vadman  BKSS 1,114 48,5 32 26 49
255 258 279 Omega 34 Carl-Inge Jansson TJSS 1,154 48,2 296 511 273
256 259 258 J-70 Nils Ahrberg SONW 1,197 47,9
257 261 188 First 300 Spirit Mats Årman BiKSS 1,170 47,7 409 663 430
258 262 259 11-Metre Halvor Seiløe Smith KNS Konglig 1,310 47,6 130 48
259 263 260 Sunshine 38 Patrik Linder LJSS 1,155 47,6 269 116 854
260 254 254 Express Florence Bisschopp GQSS 1,114 47,5 747 476 346
261 276 307 K25 Peter Härdén 0,952 47,1 542
262 264 262 C55 Adam Bergin STSS 1,045 47,1
263 245 225 Melges 24 Mikael Ekbrand KMS 1,270 46,8 44 40 30
264 265 264 Two Star 36 Niclas Caspersson STSS 1,211 46,6 433 404 79
265 266 265 Starbåt Mats Johansson GKSS 1,134 46,3 59 67 37
266 328 377 Bavaria 38 Ove Siggelin STSS 1,169 45,3 176 455 179
267 267 266 Centerline 40 Thord Lyrstrand STSS 1,383 45,3 238 52 195
268 260 224 Café 28 Mattias Mellström LSSG 1,164 44,8 60 8 59
269 268 321 Express Johan Löfgren BKSS 1,081 44,7
270 269 273 Finnflyer 36 Hans Granhed LDSS 1,330 44,7 788 470 967
271 270 268 CB 66 Racer Stefan Blom LBS 1,178 44,3 219 227
272 182 177 Kustkryssare Peter Szamer SSVÄ 1,128 44,0 200 91 68
273 271 269 Accantus 78 Christer Olsson STSS 0,982 43,8 466 371 269
274 272 270 X-35 Jesper Brøndum HSK 1,331 43,7
275 274 196 Comfort 32 Magnus Nilsson SSO 1,116 43,3 608 526 302
276 275 315 Bianca 28 Christer Gunnarsson VASS 1,028 43,0 169 119 22
277 277 274 H-båt Johan Länje SSSS 1,076 42,9
278 278 275 DS 37 Match Racer Christian Arby GKSS 1,335 42,9 88 76 82
279 279 380 Dominant 95 Gustav von Sydow BKSS 1,159 42,8 143 269 192
280 281 277 Diva 39 Peter Sernhede SNBS 1,254 42,5 87 109 198
281 282 278 11-Metre Lars-Göran Olsson ASMK 1,318 42,5 276
282 283 1194 Farr 30 Lena Boymo-Having LDSS 1,326 42,3 339 334 12
283 284 271 A22 Leif Caspersson STSS 1,153 42,3 76 153 791
284 285 280 Express Olle Heimersson USK 1,114 42,0
285 288 282 Compis Joakim Bark KMS 1,057 41,7 360 329 253
286 289 283 Marieholm MS 20 Kaj Dahlberg STSS 0,864 41,6
287 290 284 C55 Liselott Kantling STSS 1,045 41,5 704
288 291 285 Sonar Patrick Norström GGSS 1,090 41,5 311 472 213
289 194 206 Sinergia 40 Jonas Heumann LÖBF 1,411 41,5 298 639 395
290 292 276 Omega 30 Sonny Oskarsson BKSS 1,121 41,4 82 152 558
291 293 286 Elvstrom 717 Alexander Falkendal XSS 1,136 41,2
292 287 281 CR 360 Lars-Erik Granqvist SSN 1,263 40,9 107 62 107
293 295 288 Bavaria 42 Match Fredrik Ljungars GKSS 1,363 40,8 290 122
294 296 267 J-70 Jan Nilsson STSS 1,197 40,8 61 70 15
295 273 202 J/92 Andreas Rejvik SSSÖ 1,246 40,7 148 81 968
296 298 289 Omega 36 Robert Melander GKSS 1,222 39,8 554
297 299 290 Express Mats Borg USK 1,114 39,5
298 300 291 Salona 33 Ulf Palm SSSÖ 1,222 39,5
299 302 293 Dufour 36 Classic Hans Sjöström SHBK 1,181 39,2 208 262 314
300 303 294 Maxi 84 Björn Jörgensen BKSS 1,046 39,2 738 376 917
301 304 295 Hallberg-Rassy 372 Magnus Rassy HKS 1,210 39,0 171 27 67
302 305 296 ASSO 99 Hans Genthe Blankeneser 1,464 38,8 280 50
303 349 338 CB 66 Racer Magnus René KÖSK 1,173 38,8 334 313 378
304 306 297 Aphrodite 29 Bengt Strömberg STSS 1,075 38,8 159 246 177
305 301 292 Dehler 33 Cr Thomas Dahl LESS 1,227 38,7 117 144
306 294 287 Melges 24 Hans Johansson STSS 1,273 38,4 186 22 171
307 366 Mannerberg 38 Mattias Ekvall BJK 1,361 38,0
308 308 301 X-102 Dan Nilsson SNBS 1,186 37,8 292
309 309 302 Prima 38 Gunnar Höglind LSSG 1,367 37,8 877 668 437
310 310 303 Alltiett 35 Crusing Sten Bergqvist HJBK 1,268 37,8 287 59
311 311 304 11-Metre Erlend Munkeby Oslo SF 1,310 37,7 256 80
312 312 305 Xp 44 Knut G Heje KNS Konglig 1,466 37,7 289 60
313 314 306 Celeste 36 Peter Hjörne GKSS 1,291 37,5 378 431 141
314 315 H-båt Lars Hammar TJSS 1,071 37,0
315 316 308 X-35 Bjørn Vadholm KNS Konglig 1,335 36,9 295 72
316 317 310 606 Martin Magnus Anderberg LDSS 1,033 36,7 113 180 777
317 318 311 J-80 Jan Grolig CHASS 1,198 36,6
318 335 245 Bavaria 35 Match Karl Jönsson BJK 1,270 36,4 137 120 130
319 319 312 11-Metre Finn Eriksen DSSF Drøbaks 1,310 36,4 302 77
320 320 313 Arcona 355 Jimmy Olsson Arcona 355 1,210 36,3 144 105 183
321 321 314 X-50 Håkan Svensson XSS 1,505 36,3 303 78
322 322 316 Sailhorse Wilhelm Kolkman EH 1,017 36,0 588 723 914
323 323 317 Najad 570 Magnus Ridderstad STSS 1,380 35,9 185 49 102
324 324 318 One-Off Jan Olesen Gilleleje 1,540 35,7 308 84 550
325 307 299 X-99 Magnus Wallmander SSSÖ 1,253 35,7 187 36 137
326 326 319 X-382 Peter Dahlsten GKSS 1,284 35,4 180 51 69
327 327 309 Campus 6.3 Mikael Malmgren BKSS 1,064 35,4 619 474 326
328 280 360 Optima 101 Jan Augustsson STSS 1,142 35,2 332 311 191
329 313 272 Pronavia 38 Sven Hedrén KMS 1,308 34,6 146 13 36
330 297 94 Finn Flyer 36 Jonas/Hans Granhed LDSS 1,349 34,6 13 251 7
331 330 324 Bavaria 38 Cr. 2002- Bengt Wernersson SSSÖ 1,138 34,5
332 736 413 Arcona 340 Magnus Lundgren LSSG 1,283 34,5 865 590 484
333 331 325 Misil II Fredrik Kylén BKSS 0,98 34,4 639
334 332 739 Arcona 410 Anders Eriksson SSF 1,358 34,4
335 333 326 Express Mikael Johansson GKSS 1,114 34,3 509 556 312
336 334 300 Bavaria 32 Niels Flohr TJSS 1,191 34,2 161 31 24
337 336 327 H-båt Jesper Åberg KDSS 1,076 34,2 99 138 62
338 337 394 Cumulus Claes Jernström BKSS 1,103 34,1 432 272 387
339 338 909 First 30 Niklas Grimslätt SSN 1,236 34,0
340 339 328 Starbåt Philip Carlson GKSS 1,15 33,8 189 69 81
341 340 400 First 31.7 Sören Lundin BKSS 1,175 33,8 1257 1040 467
342 341 329 606 Kristofer Ortbäck STSS 1,033 33,5 757 403
343 329 320 K 32 kravell Arne Goksöyr StrSS 1,026 33,2 116 100 25
344 342 323 NF Hans Wåhlberg LBS 1,013 33,0 164 172 578
345 343 331 DS 37 Match Racer Patrik Hedenstedt GKSS 1,300 32,8 326 104 492
346 344 332 X-332 Claes Rydholm KKKK 1,236 32,6 330 106
347 325 298 X-99 Jonas Liljeström LDSS 1,253 32,5 243 56 343
348 345 334 Express Sebastian  Knaack RÅSS 1,114 32,5 361
349 346 333 Hansson 32 Torbjörn Åkesson BKSS 1,200 32,4 331 107
350 348 336 Farr 50 Daniel Engström SFSS 1,440 32,2 277 98 280
351 350 339 Avance 36 Mogens Laursen Aalborg Sejl 1,172 32,1 128 166 188
352 351 340 Luffe 4004 Felix Hultén XSS 1,350 32,1 335 111 516
353 352 341 Maxi 87 Anders Olsson 1,047 32,0 548 396
354 1241 1224 X-99 Marcus Andersson BiKSS 1,224 32,0 779 595 345
355 353 342 Arcona 32 Per  Sundström 1,142 32,0 363
356 357 449 Express Kristoffer Thomassen Halden 1,109 31,9 660
357 354 343 Albin Nova Fredrik Wiman STSS 1,147 31,8 423 258 251
358 355 344 Maxi 77 R Jacob Johansson LDSS 1,090 31,7 118 193 236
359 356 345 CB 66 Racer Peter Forslund RYC Runmarö 1,175 31,5 340 118
360 358 346 First 25.7 William Ressel HJBK 1,078 31,2 547 322 316
361 622 618 J70 Helena Gustavs Formgren HKSS 1,186 31,2
362 359 348 J/80 Express Henrik Kahl ChSS 1,114 30,9 245 238 254
363 360 349 IF Tommy Torstensson STSS 0,993 30,8 562
364 361 351 Spackhuggare Jürgen Wahlström TJSS 1,014 30,7
365 362 528 Beneteau Figaro II Erik Nordborg TJSS 1,327 30,4
366 363 353 Swan 46 Mats Millbourn HASS 1,211 30,4 306
367 364 354 Ylva Arne Allardt VÄSS 1,227 30,3
368 365 212 Dehler 29 st köl Claes Brandt BKSS 1,138 30,2 313 505 356
369 347 429 J/70 Stellan Nilsson HASS 1,186 29,9 388 411 341
370 367 356 Maxi 77 Kjell Andersson STSS 1,028 29,8
371 368 357 Arcona 400 Jan Secher GKSS 1,335 29,7 353 125
372 369 358 Albin 78 Cirrus Roy Green Albin78 klub 1,042 29,7 596 374
373 371 359 Swede 38 Pelle Hultman SNBS 1,21 29,4
374 372 1055 H 323 Hans Axelsson 1,113 29,0 1009 818 823
375 Sinergia 40 Nicklas Dahlgren Bundefjordens SF, No 1,383 29,0
376 373 363 Comfort 32 Bosse Broberg TJSS 1,082 29,0 952 1057 955
377 370 384 Comfort 32 Lars Åkerblom BJK 1,116 28,8 352 285 274
378 374 364 Nordisk Folkbåt Sven Lindqvist STSS 0,964 28,8 111 197 99
379 375 365 Player 31 Anders Brålander STSS 1,077 28,6 299 339 305
380 376 366 Grimbo 82 Mikael Pettersson XSS 1,060 28,6 358 130
381 377 367 1/2 Ton Petter Taraldsen STSS 1,131 28,4 162 165 170
382 562 600 J/92 Christer  Omerain  – 1,246 28,4 603
383 378 368 DS 37 Match Racer Karolina Ekman GKSS 1,335 28,2 284 124 234
384 379 369 Express Michael Johansson MSK Mariesta 1,114 28,0 366 137 497
385 380 370 Maxi 77 Anders Karlsson STSS 1,045 28,0 525 327 284
386 382 350 Maxi 77 Härsjö / Andersson BKSS 1,045 27,8 207 93 78
387 383 372 First 31.7 LR Fredrik Nielsen XSS 1,191 27,7
388 384 373 Express Bosse Bergqvist TJSS 1,114 27,7 368 139
389 386 374 Beason 31 Jan Andersson STSS 1,063 27,5 503 293
390 387 375 Soling Johan Berglund STSS 1,134 27,5 370 141 511
391 388 376 Accent Daniel Larsson TJSS 1,006 27,3
392 389 378 1/4 ton Manzanita Clara Svensdotter STSS 1,060 27,0 375 145 488
393 390 Pogo 8.50 Per Lindell STSS 1,19 27,0
394 385 555 IF Torkel Lindahl SSSS 1,012 27,0 567 481 412
395 391 381 Ohlsson 38 Johan Bystedt GKSS 1,114 26,9
396 392 382 First 40.7 grund kö Håkan Karlsson LDSS 1,299 26,8 376 146
397 393 383 X-37 medium köl Niclas Ohlsson XSS 1,296 26,8 522
398 395 386 Dehler 34 DD Måns Nielsen GKSS 1,251 26,5 283 133 209
399 396 387 Farr65R Bengt Tarre GKSS 1,602 26,5 255 135 167
400 397 388 Dufour 40 HR Göran Bäckström SSVÄ 1,308 26,2 323 168 385
401 398 390 Vigg Albin Mats Mogefalk SSVÄ 0,976 25,9 531 385 306
402 399 392 Banner 30 Jonas Lager KMS 1,155 25,7 260 134 139
403 394 770 Omega 30 Joakim Torstensson SSN 1,121 25,7 346 416 111
404 400 395 CB 66 Racer Lars Forssell SSKA 1,178 25,4 397
405 401 432 X-332 Urban Edvardsson BKSS 1,241 25,3 1280 1091 465
406 402 396 Compis 36 Mats Bogestrand SSKA 1,160 25,2 529 451 176
407 403 397 Arietta MH Johan Wickander KMS 1,037 25,1 701 889 678
408 404 398 X-99 Martin Lundskog STSS 1,253 25,1 396 159
409 405 399 Elan 410 Björn Gerstädt STSS 1,394 25,1 281 200 463
410 406 489 Bavaria 35 Match Göran Ek BJK 1,273 25,0 1004 853 530
411 407 402 H-båt Bengt Nilsson HASS 1,076 24,8 399 162
412 408 403 Bavaria 32 Cr. 2001- Martin Frantsi BKSS 1,074 24,8
413 409 404 BB 10 M Bo Nilsson RHSS Råå 1,210 24,7 400 163 582
414 410 405 Omega 34 Hans Lannes XSS 1,163 24,7 247 248 136
415 411 389 Maxi 909 Bengt Andrèn KMS 1,109 24,5 405 318 565
416 412 406 Tarac 33 Michael Luft KÖSK 1,251 24,4
417 413 407 Norlin 34 Mk I Magnus Aronsson STSS 1,143 24,3 354 216 194
418 416 409 606 Anders Blom MSK Mariesta 1,035 23,8 407 173
419 414 521 J-70 Lars Smedberg HaSS 1,186 23,8 585 516 358
420 417 410 Rival 22 Niclas Jacobsson GKSS 1,137 23,7 241 231 536
421 418 411 Compis 28 Ulf Björklund STSS 1,057 23,6 315 158 223
422 419 412 Maxi 77 Örjan Karlsson SSSÖ 1,045 23,6 410 176 502
423 415 436 Rhapsody Sven-Erik Walin VSS 1,161 23,4 650 475 386
424 420 408 First 31.7 HR Erling Arvidsson KLSS 1,197 23,4 246 315 238
425 421 352 Elan 333 Tobias Dahlström SMSS 1,213 23,3 467 247
426 422 415 Design 34 Kent Johannesson BKSS 1,267 23,1 273 191 252
427 424 C55 Alfred Forsberg SS Norderviken 1,041 23,0
428 423 417 Ohlson 29 -1975 Hannes Jernmark STSS 1,059 23,0 416 182 493
429 425 418 S 30 Joker Mattias Jacobsson KMS 1,077 22,9 348 333 199
430 426 419 X-102 Per Aage Østern KNS 1,183 22,9 147 264 242
431 427 420 707 Mikael Lund MSK Mariestad 1,092 22,9 261 154 104
432 428 421 Arcona 370 Peter Sterner SNBS 1,297 22,9 716
433 429 422 Scanmar 33 Sven Wessling BKSS 1,119 22,8 317 317 320
434 430 423 Neptunkryssare Sven Secher ÅSS Årsta 1,056 22,8 291 160 169
435 431 424 HR 34 Hans Alm-Persson LJSS 1,187 22,8 231 249
436 432 425 Dehler 33 Kenneth Edvardsson KMS 1,207 22,7 521 449 172
437 433 426 Trio 80 Jimmy Kuparinen  – 1,01 22,7 1041 729 633
438 434 427 Dehler 34 SV Thomas Johansson STSS 1,249 22,3 424 188
439 435 428 Safir Joakim Pettersson XSS 1,155 22,3 259 244
440 436 431 Starbåt Håkan Lundgren STSS 1,15 22,0 428 192 783
441 438 C55 Stefan Nordström SS Norderviken 1,041 22,0
442 437 Farr 30 Team Farr Ari HASS 1,356 22,0
443 439 433 Triss Norlin Fredrik Fischerström SSWL 0,937 21,9 429 194
444 440 434 H-båt Fredrik Ellison Tor SSVÄ 1,076 21,8 265 161 96
445 441 435 Scanner 391 Bertil Görling GGSS 1,245 21,7 227 215 226
446 442 438 Maxi 77 + Stellan Martin Westerdahl STSS 1,085 21,5 338 181 235
447 443 439 X-79 Michael Jungsén HYC 1,132 21,4
448 444 440 H-båt Michael/Olvia Aaröe TJSS 1,076 21,4 249 260
449 445 441 Dufour 36P Tord Björkquist TJSS 1,312 21,3 699
450 446 469 IF Tom Jannestad SMSS 1,017 21,3 647 519 745
451 447 442 Swedstar 370 Michael Ehrenborg RÅSS 1,159 21,2 341 219
452 448 443 Mani 32 Albert Linder LBS 1,218 21,1 392 319 629
453 449 444 Aphrodite 22 Bengt Larsson STSS 1,013 21,0
454 450 445 Express Elsa Evensson BKSS 1,114 21,0
455 451 446 B/One Berndt Lindqvist STSS 1,194 20,9 435 1118
456 452 391 J/80 Knut Arne Ruud – Dahl / Börre Sarpsb 1,193 20,8 633 862 742
457 453 447 Senorita Helmsman Gunnar Wiberger SS Fram 1,114 20,8 248 274 230
458 454 448 Fenix Mattias Hedlund HJSS Hjo Seg 1,066 20,6 442 204
459 455 451 Cumulus Thomas Rask STSS 1,103 20,4 415 706 591
460 456 452 Beason 36 Oscar Bergstrand LBS 1,162 20,2
461 458 454 Harmony 47 Terje Skaarnes STSS 1,269 19,9 362 236 300
462 459 455 Express Roger Magnusson SSSÖ 1,114 19,8 209 299
463 457 844 MF-båt Felix Grunewald SSN 0,999 19,7 710
464 460 456 Bavaria 35 Match K-G Sahlin LDSS 1,286 19,6 451 208
465 461 458 Express Michael Holm Nielse FSK (Frederi 1,114 19,4 453 209
466 462 459 Banner 28 HR Rolf Sörvik SSF 1,172 19,4 226 245 212
467 463 460 Gambler 37 Peter Lindqvist BBSS 1,242 19,3
468 465 462 Starbåt Fredrik Johansson LBS 1,138 19,3 456 210
469 466 463 First 33.7 medium k Frank Llado RÖSS 1,195 19,3 205 267 244
470 467 393 Maxi Racer Gard Nielsen Norge 1,127 19,3 560
471 468 464 Fauby 325 Sport Joakim Bertels STSS 1,222 19,1 460 213
472 469 465 Fenix Henrik Andersson STSS 1,064 19,0 279 275 552
473 470 470 Omega 34 Sölve Larsson SYC 1,113 19,0 214 1092 707
474 471 NF Mats Rydh 1,086 19,0
475 472 457 Maxi Racer Roger Ohlsson LdSS 1,127 19,0 662 719 807
476 474 466 Rival  22 Johan Alfredsson ÖKK 1,130 19,0 286 273 579
477 475 467 RS Elite Lars Reuterswärd TJSS 1,175 18,9 668 537 292
478 476 468 H-båt Jonas Hjelmqvist SSWL 1,076 18,7 181 298 286
479 464 461 Express Daniel Pryde HKSS 1,114 18,5 336 199 200
480 477 414 CB 33 Trond Forsstrøm Halden SF 1,171 18,1 474 487
481 479 473 Linjett 37 Jan-Olov Witte ÖKK 1,261 18,0 382 211 266
482 480 474 W 30 7/8 Putte Abrahamsson BKSS 1,047 17,8 230 268 228
483 473 596 Birdie 32 Ann Halldin Hansson SMSS 1,108 17,8 684 518 749
484 481 475 X-43 Anders Bylock KKKK 1,333 17,6
485 482 476 Magnifik Midget Leif Carlsson STSS 0,945 17,6
486 483 477 CR 360 Lars Svensson STSS 1,285 17,6 473 228
487 484 478 Bavaria 33 cruiser Roy Andersson KMS 1,139 17,5 477 229
488 485 479 Comfort 32 Per  Axelsson STSS 1,116 17,5 411
489 487 Express Ida Aarum Norge 1,109 17,0
490 488 481 C55 Karolina Berglund STSS 1,045 17,0 386 220 260
491 489 482 Cumulus Claes Ahlström GESS 1,103 16,9 484 234
492 490 483 Banner 41 Cecilia Ulhorn MASK 1,317 16,8
493 491 484 CB 66 Racer Jonas Nyqvist KDSS 1,175 16,8 485 235
494 499 536 Dehler 32 Ulf Johansson LSSG 1,191 16,8 644
495 492 629 Dehler 36 JV Tommy Stenborg TJSS 1,269 16,6
496 493 480 Cumulus Sven Sarnell GKSS 1,104 16,5 480 232 851
497 494 362 First Class 8 Geir Haugeland Sarpsborg SF 1,167 16,4
498 496 487 J/24 Kristoffer Rhedin STSS 1,108 16,1 351 283
499 497 Albin Express Gustaf Tångne SS Norderviken 1,109 16,0
500 498 490 Maxi 77 Berry Björlin SSKA 1,015 16,0
501 551 548 XP33 Sara Ulrik Svensson KSK 1,275 15,8
502 500 492 Fenix Lasse  Engman KMS 1,064 15,8 530
503 501 493 H-båt Per Axelsson SSVÄ 1,076 15,6 391 278
504 486 593 Express Daniel Stenholm HASS 1,109 15,6 553 436 381
505 503 494 Aphrodite 29 John Andréasson BiKSS 1,112 15,6 347 291
506 495 486 Life 7.5 Peter Keerberg GKSS 1,259 15,5 487 240 700
507 504 495 RJ 85 David Kinberger LBF 1,057 15,3 319 305
508 506 497 806 Daniel Aneljung BKSS 1,090 15,2 505 253 586
509 507 499 Linjett 37 Stephen Ormsby GKSS 1,264 15,1
510 508 500 Sonar Gunnar Jangbring GGSS 1,092 15,1 510 254
511 509 485 Ohlson 29 Folke Ahlström Slören 1,022 15,0 766 1109
512 510 501 Express Gustaf Magnander ChSS 1,114 15,0 15
513 511 HR On Off Magne Tönnesen 1,15 15,0
514 505 496 Bull 7000 / 707 Michael Axborn LBF 1,209 15,0 489 250 368
515 537 531 Compis 28 Björn  Forster SS Norderviken 1,057 15,0
516 513 505 B/One Leino Svensson DSV 1,197 14,9 515 255
517 514 506 Albin Nova Åke Martinsson WYC 1,147 14,9 452 780 556
518 515 507 Wasa 360 Tomas Murby STSS 1,220 14,8 516 256
519 516 508 RJ 85 Henrik Åkerblom RUSS 1,057 14,7
520 517 509 Maxi 909 Magnus Lundberg SSSÖ 1,110 14,7 373 241 197
521 502 553 Omega 34 Christer Kläth SMSS 1,155 14,6 417 566
522 518 510 JS 9000 Svante Magnusson GKSS 1,239 14,5 520 261 609
523 519 430 Dehler 35 cws Tomas Bengtson LjSS 1,197 14,4
524 520 512  – Øystein Haslum KNS 1,308 14,3 637 521 275
525 521 513 Sw Yachts 42 Konstantin Technau STSS 1,310 14,2 527 263
526 523 515 H-båt Benny Axelsson 1,076 14,1 166
527 526 X-79 Janne Hellgren SS Norderviken 1,132 14,0
528 524 692 Express Kenne Andersson TÄBS 1,109 14,0
529 525 1272 Faurby 424 Niklas Strandberg TJSS 1,298 14,0 792 603 353
530 528 519 H-båt Tema Torge 1,076 13,9 735
531 529 520 606 Jan Forseus SSWL 1,030 13,9 108 387 48
532 527 416 Banner 28 Michael Assarsson SSF 1,172 13,8 519 279 968
533 530 522 Smaragd Anders Pettersson KPSK 1,190 13,8 114 402 77
534 531 523 Contrast 33 Gert Kristensson TJSS 1,124 13,8 447 340 614
535 532 524 RJ 85 Sami Willquist SSSÖ 1,027 13,7 438 257 282
536 533 525 XP 33 Eivind Bøymo-Malm 13,5 174
537 534 554 Elan 350 Timo Lehes HJBK 1,300 13,3 324 242 100
538 535 529 Bavaria 35 Match Torbjörn Andersson FABS Falkenb 1,259 13,2 384 312 906
539 536 530 Misil II Markus Torberntsson STSS 0,977 13,1 545 276 611
540 538 684 CB 365 Kjell Norli Norge 1,293 13,0 502 453 735
541 539 681 J/80 Jonny Petersson STSS 1,194 12,9 426 613
542 540 533 Oceanis 311 Clipper Börje Grandin HJBK 1,150 12,9 459 266 293
543 541 537 H-båt Jörgen Jörstad 1,076 12,5 184
544 542 538 806 Caroline Nilsson STSS 1,056 12,4 653 342
545 543 539 X-95 Morgan Broberg 1,142 12,4 190
546 544 540 X-302 Peter Borchardt GKSS 1,116 12,3 556 280
547 545 541 Luffe  4004 Kerstin Cederwall 12,2 194
548 546 542 Bavaria 37 Cr Christer Berndtsson RÖSS 1,205 12,2 328 320 294
549 547 543 Express Henrik Grotte 1,114 12,1 196
550 548 544 Fenix Thomas Lövström 1,066 12,1 559 282
551 549 545 First 31.7 LR Jan Magnusson 1,191 12,1 197
552 550 450 J/80 Torbjörn Hurtig Apladalens SS 1,209 12,0 663
553 552 549 Monark 700 Jan Hedberg LJSS 0,976 11,9 564 284 784
554 553 550 H-båt Björn Olsson 1,076 11,9 203
555 554 551 606 Arne  Lindman 1,033 11,8 204
556 555 552 IF Mats Runge 1,017 11,7 206 910 531
557 556 556 Drake Leif Bjurström 1,072 11,6 210
558 557 557 Albin Delta Bo Hansson KMS 1,089 11,6 566 289
559 558 558 IF Stig Karlsson 1,017 11,6 211
560 559 559 Maxi Racer Fredrik Östgårdh GKSS 1,127 11,5 365 286 216
561 560 573 Dufour 40 LR Torbjörn Åkeson BKSS 1,321 11,4 220 545 367
562 561 560 Express Bengt Axhede 1,114 11,4 216
563 563 667 Cumulus Per Norman SYC 1,082 11,4 733
564 565 561 Mamba 33 Nicolas Johansson KMS 1,111 11,3
565 566 562 X-482 Pontus Theander LSSG 1,415 11,3 715 366
566 567 563 Accent Lennart Hansson STSS 1,036 11,2 213 617 363
567 568 564 8 meter One Design Hans Levander 11,1 223
568 569 565 Far 40 one ton Herleif Bergh Nilsen Larvik Seilf 1,307 11,0 372 307 272
569 570 1179 J-109 Lars Meijer HASS 1,213 11,0 820 624 375
570 571 567 Beason 31 Joakim Eriksson STSS 1,063 10,9
571 572 568 Melges 24 Suzanne Demant SSO 1,233 10,9
572 573 569 First 31.7 HR Kristian Larsson MASS 1,194 10,9 492 287 308
573 564 832 11 meter One Design Patrik Bogren Tanumstrand YC 1,318 10,9 679
574 574 570 First 31.7 HR Claes Pilmalm 10,9 225
575 576 572 C 55 Kenneth Franzén TBSK 1,045 10,8 574 296
576 577 574 Cumulus Gert Nyrén SNBS Sunnesk 1,103 10,7 577 297
577 578 630 Nordisk Folkbåt Svante Svensson HASS 0,964 10,7 555 620 369
578 579 575 IF Per Löfdahl STSS 1,017 10,6 514 290 325
579 580 576 Express Markus Nyström 10,5 236
580 581 577 Bavaria 32 CR Olle Grundell SNBS Sunnesk 1,124 10,4 587 300
581 582 579 Fenix Sven Ryheden TJSS 1,064 10,4 240 1031 834
582 583 580 Kölbåt Sten Melin 1,095 10,3 589 301
583 575 571 Comfort 30 Anders Kjellberg LÖBF 1,072 10,2 431 281 237
584 584 581 Mamba 31 Anders Åstedt TJSS 1,072 10,1 591 304 884
585 585 582 Elan 37 djup kol Martin Svantesson XSS 1,3 10,1
586 586 502 Späckhuggare Jonas Andersson BKSS 1,014 10,1 427 292 255
587 587 583 Johnson 26 Monica Hakefjord STSS 1,021 10,0 746
588 588 584 H-båt Per Sahlberg 1,076 10,0 252 747 792
589 589 Bavaria 40 Jan Roar Pedersen Norge 1,2 10,0
590 590 1209 Fenix Magnus Heimersson LSSG 1,041 10,0 874 667 432
591 591 1253 C55 Mattias Frode STSS 1,041 10,0 488 435 147
592 522 514 Drake Urban Lang GKSS 1,072 9,9 270 1107
593 592 589 Delphia 24 Thomas Alvarsson 9,7 257
594 593 590 Seascape 18 Per Cederberg Aabenraaa Se 1,155 9,7 599 306
595 594 591 Scanmar 33 Christian Olsson KKKK 1,147 9,5 601 310
596 595 592 Dominant 95 Bo Axelsson STSS 1,161 9,5 193 466 202
597 596 594 X-40 Medium Köl Carl Robert Hansson HJBK 1,305 9,3 532 361 301
598 597 595 Smaragd Johanna/Andres Lyrstrand STSS 1,197 9,3 158 398 66
599 598 535 Maxi 999 Hans Berg SSVÄ 1,158 9,3 377 328 218
600 599 597 IF Alex Apoy BKSS 1,017 9,2 610 316 471
601 600 598 Scanmar 31 Anders Kimfors 1,122 9,1 272
602 601 599 Dominant Race Andreas Nilsson STSS 1,138 9,1 367 382 620
603 602 601 H-båt Dennis Köhlberg 1,076 9,0 274
604 603 Ek kryssare Lars Jonsson 1,004 9,0
605 611 322 K6 Karin Goksöyr SMSS 0,904 8,9 342
606 605 602 Comfort 30 Magnus Nydegger TJSS 1,059 8,9 613 321
607 606 604 H-båt Kalle Wallin STSS 1,076 8,8
608 607 605 Maxi 909 Christian Rylander STSS 1,084 8,8 430 360 908
609 608 606 Scanmar 345 David Svedberg TJSS 1,180 8,8 615 324
610 610 609 Mini-Compis Johan Sjöholm SSN 1,042 8,7 234 506 257
611 604 726 K6 Lasse Mattsson GBK 0,900 8,6 623 849 712
612 613 610 Monark 700 Ulf Larsson 0,974 8,5 288
613 614 611 H-båt Vindö 32 Adam Anders Petersson SSVe 1,076 8,5 829 582 435
614 615 612 Albin Alpha Magnus Danling Särö Bk 1,104 8,4 458 338 321
615 612 878 Nordisk Folkbåt Bo Wigforss SFF 9,969 8,4 768
616 617 613 IOR  One Ton Gustav Sørum 8,4 293
617 618 614 C55 Cajsa Svensdotter 1,045 8,4 294
618 620 615 CB 66 Racer Anders Wictorin VaSS 1,175 8,2 508 349
619 621 617 H-båt Fredrik Bonde 1,076 8,0 309 884 599
620 623 621 Maxi 77 Johan Svensson SMK 1,045 8,0
621 624 622 IF Oskar Engelbrecht 1,017 8,0 312
622 625 623 Soling Rolf Gröneberg 1,132 7,9 314
623 626 624 Elan 31 Sofia Svedhem BKSS 1,140 7,9 635 332
624 619 527 X-302 Bo Callenberg LSSG 1,160 7,8 495 638 398
625 627 625 Sw Yachts 41 Cr Anders Sellstrom FABS Falkenb 1,279 7,7 404 303 148
626 629 627 Albin  Alpha Björn Jäberg 1,104 7,6 321
627 630 628 Maxi Racer Pär Axel Eriksson BKSS 1,127 7,6 501 326 271
628 616 780 Vindö 28 Mats Hugoson 0,968 7,6 582
629 631 781 Nordisk Folkbåt Ulf Bengtsson HASS 0,969 7,6 549 593 344
630 632 631 Elan 384 Impression Stefan Herold STSS 1,182 7,5 638 335 588
631 633 632 Dominant 95 Marcus Åkesson 1,161 7,5 325
632 628 626 Beason 24 Peter Berg VÄSS 1,020 7,4 228 437 168
633 609 607 Miniton One-Off Mathis Thörrisen Bunnefjorden 1,056 7,3 616 325
634 636 634 Maxi 95 Sören Stjärnås WYC 1,063 7,2 414 308 151
635 637 578 Bavaria 38 Match Richard Fornum LSSG 1,341 7,2 692 614 713
636 638 636 Mamba 33 Peter Simonsen ASK 1,134 7,1
637 639 637 Contrast 33 Marko Kärkkäinen 1,168 7,1 337
638 640 335 Maxi Racer Lars Aarum Sarpsb 1,127 7,1 455 947 738
639 642 263 XP 38 Jan Svernhage 1,3160 7,1
640 643 638 IF Per  Lundin 1,017 7,0 343
641 644 Bavaria 40 Cr. 2007- Kjell Siggelin TJSS 1,1171 7,0
642 645 641 Smaragd Petter Norrgren SKBS 1,190 7,0 847 646 408
643 646 663 Aphrodite 29 Fleming Larsson SYC 1,075 6,9
644 647 643 Cumulus Johan von Bültzingslöwen KDSS 1,103 6,9 304 529 298
645 648 644 CB 66 Racer Håkan Davidsson ASSV Apladal 1,175 6,8 655 343
646 649 511 Grand Soleil 51 Martin Kamperhaug Sarpsborg 1,356 6,8 493 532
647 650 645 Grand Solei 40C Eirik  Bjargo 6,8 350
648 651 347 Express Björn Tönnesen Sarpsb 1,114 6,8 469
649 653 647 Vigg Karlskrona Malin Gremyr TJSS 0,956 6,7
650 654 649 DS  37 Anna Kjellberg 6,6 355
651 655 650 Najad 34 MS Carl  Fredrik Mörck 1,052 6,6 356
652 656 651 Empress Ralph Brocker MASS 1,048 6,6 506 373 828
653 657 361 Maxi Racer Stian Aarum Sarpsb 1,127 6,6 465 905 739
654 641 748 IF Fredrik Bergström 1,012 6,6 605
655 658 652 IF John Nyqvist 1,017 6,5 357
656 652 646 CB 66 Racer Pär Bäck SSVÄ 1 178 6,5 753
657 634 491 11-Metre Fredrik Björklund STSS 1,318 6,5 380
658 659 653 Express Viktor Palmquist Be HJBK 1,114 6,4 669 346 670
659 660 654 Smaragd Tove Nyqvist STSS 1,134 6,3
660 661 655 Cumulus Mikael Hallin GKSS 1,103 6,3 267 459 185
661 662 685 Cumulus Raul Wall Smögen YC 1,098 6,3 707 673 446
662 663 657 Accent Leif Karlsson 1,036 6,2 369
663 664 656 J/80 Per Gelang SSKA 1,198 6,2 540 341 287
664 665 659 X-332 Sport Håkan Hambeson 6,2 371
665 666 660 Späckhuggare Elin Orstadius 1,053 6,1 374
666 667 658 Maxi Racer Jonas Carling BKSS 1,127 6,1 646 350
667 669 751 Arcona 410 August Pansell GVSS 1,342 6,0 0
668 670 664 H-båt Ingemar Almslätt Bua BS /SSVe 1,076 6,0
669 671 Knarr Jannik Woxholth KNS 1,015 6,0
670 672 668 Maxi 77 Per-Olof Strandberg TJSS 1,045 5,9
671 673 669 Dominant 150 Hans-Olof Ohldin Slören 1,429 5,9 1018 782 754
672 674 616 X-332 Martin Hansson TJSS 1,180 5,8 413 347 752
673 675 670 Majestic 24 weekend Owe Karlsson SSSÖ 1,061 5,8 686 352
674 676 401 IMX  40 John Hatch Fredrikstad 1,363 5,8 479
675 677 671 Comfotina 32 Stefan Brunzell 1,138 5,7 390 775 913
676 678 673 HR 26 Kurt Ericson KMS 1,008 5,7 687 353
677 679 674 First 27.7 Mikael Ekstrand 1,163 5,7 395
678 680 675 Marieholm MS 20 Anna Malmcrona MASS 0,854 5,7 462 469
679 381 371 J/80 Dick Söderberg DWSC 1,198 5,7 552 1105
680 681 676 Hanse 355 Johan Rosell STSS 1,181 5,6 688 354 625
681 683 677 Omega 36 Henrik Krantz 5,4 403
682 684 678 Jeanneau 2500 Sun Bengt Axelsson RÖSS 1,059 5,4 694 358
683 685 379 X-99 Lars-Göran Joelsson StrSS 1,250 5,4 491 465 396
684 686 648 Hanse 400 Richard Bergman LSSG 1,303 5,4 561 1067 959
685 687 679 Accent Bengt Sjöstedt LJSS 1,036 5,3 550 345 276
686 688 635 IOR 1-ton Mats Swensson GKSS 1,329 5,3 359 439 339
687 689 680 B 31 Claes Falk STSS 1,039 5,2 534 344 258
688 690 682 Omega 42 Leif Kågebäck BKSS 1,264 5,1 268 421 122
689 691 686 Arcona 400 Jonas Wackfelt 40SS 1,306 5,0
690 692 687 Maxi 68 Rebecca Gedda HJBK 0,966 5,0
691 693 688 Hanse 342 Anders Carlsson RÅSS 1,213 5,0 703 362
692 694 691 X-34 Jonas Karlsson SKASS 1,25 5,0
693 682 882 Platu 25 Stefan Heinrich HASS 1,184 5,0 809 572 380
694 635 633 IMX 40 Peter Örtendal GKSS 1,375 4,9 329
695 696 695 Jeanneau 39i Stephan Tengberg KMS 1,280 4,8 322 467 203
696 697 696 Maxi 77 Fredrik Wieck 1,045 4,8 708 364
697 698 697 Swede 38 Mats  Carlsson 1,21 4,8 434
698 695 683 J-70 Mats Gjertz STSS 1,197 4,7 320 480 220
699 699 699 X-99 Peter Jacobsson GKSS 1,253 4,7 422 600 351
700 700 701 Stortriss Mk II Bo Eklund 4,7 437 922 874
701 702 705 Maxi 77 Emil Nelson BåSS 1,015 4,6
702 703 666 Dominant 78 Jesper Lundwall SSVÄ 1,062 4,6 795 550 940
703 704 437 Express Geir Schröder Haldens SF 1,114 4,6 569
704 705 707 Bavaria 36 CR 01 -0 Magnus Byström Sandö BK 1,185 4,5 718 367
705 706 337 Melges 24 Tim Berg Iversen Fredriksberg 1,273 4,5 776 448
706 707 709 CB 66 Racer Håkan  Hedström 1,178 4,5 446
707 708 710 NF Jan-Erik Hallenberg 1,103 4,4 449
708 709 711 X-362 Sport Henrik Eriksson 4,4 450
709 710 712 Comfort 30 Marcus Wingolf 1,059 4,4 721 368
710 711 603 Dehler 29 Rikard Svanberg BKSS 1,144 4,4 385
711 712 714 modificerat ylva Max Müller YC Wi 1,278 4,3 722 370
712 713 715 Tur  84 Ellen  Andersson 0,986 4,3 463
713 714 716 Dehler 34 Johan Holmqvist LBS 1,165 4,2
714 715 718 Maxi Racer Fredrik Berglund 1,127 4,0 471
715 716 720 Elan 340 / Omega 31 Henrik Sandstedt TÄBS 1,219 4,0 1024 1049 719
716 720 Arcona 430 Jan Gyllsten Alingsås SS 1,398 4,0
717 717 1163 Aphrodite 29 Lars Botnare Smögen YC 1,075 4,0 856 651 410
718 718 721 Dehler 36 JV Lars Olsson SSVÄ 1,29 4,0 816 530 476
719 719 723 X-332 Peter Gustafsson SKABS 4,0
720 721 725 Maxi 35 Thomas Myrén 4,0 475
721 723 698 11-Metre Jan-Olof Nilsson XSS 1,309 3,9 258 401 74
722 724 727 H-båt Natanael Olander 1,076 3,8 483
723 725 728 Sw Yachts 36 Cr Lars Michael Jogbäck KMS 1,224 3,8 741 380
724 727 730 HR 26 Tord/Magnus Inghardt SS Vendels 1,030 3,7 758 622 429
725 728 731 Fenix Kjell Ek BKSS 1,044 3,6 744 388
726 730 732 First Clas 10 Truls Johannessen 3,6 496
727 731 733 IF Rune Rennmark 1,017 3,5 389 494 241
728 733 734 Maxi 95 Mats Färdigh BKSS 1,083 3,5 745 391
729 734 868 Smaragd Stefan Neck HSS 1,182 3,5 748 677 447
730 735 735 Tur 97 Johan Hurtig AMBK 1,030 3,5 398 498 247
731 737 736 Maxi 909 Bo Hovgard 3,4 504
732 729 877 Sweden Yacht 37 Gert Jacobsson BJK 1,244 3,4 767
733 739 738 Maxi 77 Bertil Kristensson 3,4 512
734 740 740 Bavaria 36 CR 01-05 Björn Malmgård LJSS 1,178 3,4
735 741 488 First 44.7 Morten Harlem Sarpsborg SF 1,403 3,4 578 536 409
736 742 741 Beneteau Oceanis 36 Mark Hennig SSKA 1,133 3,3 754 400
737 478 471 CB 66 Racer Erik Larsson LBK 1,178 3,3 667 599 350
738 743 744 Diva  24 DC Joakim Hermansson 3,2 524
739 744 746 X-79 Rickard Domack Slören 1,136 3,2 517 630 390
740 745 747 Hanse 311 djup köl Olle  Andersson 3,1 533
741 701 704 Melges 24 Björn Lager STSS 1,273 3,1 440 1068 698
742 746 749 Campus 6.3 Mats Rudemo STSS 1,033 3,1 759 408
743 747 750 CB 66 Racer Axel Nissen Lie 3,1 537
744 758 534 K 6 Per Oskar Carlsson BJK 0,896 3,0 584 578
745 749 755 X-79 Peter Andreasson LDSS 1,132 3,0
746 750 756 Dominant 78 Stefan Holm 3,0
747 751 757 First 31.7 Uno Zell SKBS 1,200 3,0 826 626 384
748 Café 28 Annika Lyrén & Cecilia Glittsjö GKSS 1,164 3,0
749 752 758 Maxi 87 Magnus Bodèn 3,0 543
750 753 759 Campus 650 Mats Svanström KLSS 1,068 2,9
751 754 760 Omega 36 Patrik Bergman 2,9 546
752 836 498 C 55 Frank Bach SSN 1,045 2,9 696
753 755 1236 IOD Martin Rygh Tönnsberg 1,126 2,9 760 414 962
754 756 761 Hunther 340 Torbjörn Malm SYC 1,142 2,9 657 392 333
755 759 526 Smaragd Gunnar Ödman GYC 1,190 2,9 344 302 248
756 762 765 Maxi 77 Karl  Alfredson 2,7 557
757 763 768 Dehler 34 Bengt Arne Ljung SYC 1,165 2,7 762 679 455
758 764 766 Maxi 68 Henning Verner HJBK 0,966 2,7 764 423
759 911 472 K 6 Bertil Engdahl BJK 0,904 2,7
760 765 885 J/80 Emil Tisell CHASS 1,145 2,6 774 596 964
761 738 737 Elan 333 Johan Sölve GSS 1,213 2,6 740 546 416
762 767 769 Mustang Jr Pontus Höfvner SSF 1,002 2,6 769 428
763 768 771 Maxi Magic Anders Johansson 1,084 2,5 570
764 769 772 Compis 28 Dan Almehed LESS 1,028 2,5
765 770 774 IF Hanna Olausson RHSS Råå 0,993 2,5 772 432
766 771 775 Coronado 25 Clas Horn BBS / SSVe 0,985 2,5 618 543 399
767 772 776 Cumulus Sven Stålblad 2,4 573
768 805 587 Ballad Anders Larsson-Gusting BJK 1,048 2,4 632
769 773 777 Marieholm MS 20 Dan Manhed KKKK 0,854 2,4 773 438 598
770 775 708 Melges 24 Stefan Pavia STSS 1,273 2,4 349 309 46
771 776 779 Nordisk Folkbåt Lennart Magnusson LDSS 0,964 2,4 581
772 777 782 H-båt Anders Oskarsson 1,076 2,4 583
773 778 783 Maxi 84 Lars Olsson LJSS 1,016 2,3 551 377 231
774 761 855 Fenix Evert Blad HASS 1,041 2,3 770 584 679
775 780 786 Tejst Arcona 460 Hans Bäckström SSVÄ 1,450 2,3 575 644 406
776 781 503 Maxi Racer Mats Johansson HJBK 1,127 2,3 592
777 782 787 Hanse 342 Olof Bondesson 1,180 2,3 593 735 600
778 512 504 Express Otto Björnberg DBS Domsand 1,114 2,3
779 783 789 Maxi 84 Kjell Andersson SSSÖ 1,050 2,2 482 525 279
780 784 742 Melges 24 M  E Halvorsen Norge 1,273 2,2 518
781 785 790 Maxi 77 Susanna Strömberg BKSS 1,015 2,2 775 447
782 722 702 Farr 30 Christian Backhausen HSS 1,351 2,1 494 485 389
783 787 516 Sunwind20 Kjell Bergqvist Tjss 0,89 2,1 606
784 788 517 C55 Krister Gunnarsson 1,045 2,1
785 789 793 Magica Morten Klever 1,260 2,1 778 454 965
786 790 794 Monark 540 Sara Larsson STSS 0,875 2,1 579 397 259
787 791 518 First 345 Svenne Berensson Tulka SS 1,134 2,1
788 793 797 Andunge Björn Axelsson SKABS 2,0
789 794 800 IF Jörgen Krabbe 2,0
790 795 801 Bavaria 34 K-G Emanuelsson BBS 1,130 2,0 854 650 414
791 796 802 Vega Lotta Björklund STSS 0,964 2,0 784 460
792 797 Fenix Ulf Åhrman 1,047 2,0
793 J/80 Max Söderberg Mollösund 1,193 2,0
794 Andunge Ulf Aschan SSSS 2,0
795 799 805 Omega 36 Leif Thordenberg SXK 1,2 2,0 624
796 800 532 H-båt Olof Bengtsson VaSS 1,076 2,0 609 502 249
797 801 806 Maxi 800 Joakim Beiring 1,100 1,9 626 773 682
798 802 807 Stortriss Mk II Lars Lindström HBK Henåns B 0,865 1,9 787 463 664
799 803 808 Skippi 650 Cr 2007- Gunnar Sege 1,9 629
800 804 588 Maxi 1300 Per Chr Kjällberg Sarpsb 1,313 1,9 752
801 912 546 Dehler 34 Magnus Sjögren SS Slören 1,242 1,8
802 806 547 C 55 Mattias Thunberg VASS 1,045 1,8 839 636 392
803 807 810 Scampi Lars Bragner 1,060 1,8 636 974 623
804 792 843 Najad 331 Anders Henriksson BJK 1,136 1,7 709
805 808 812 Maxi 77 Niklas Berggren STSS 1,045 1,7 790 478
806 809 1378 Koster 25 Kravell Thor Kempe 1,000 1,7 394 359 55
807 811 566 Elan 37 Per Even Vidnes Fredrikstad Seilforening 1,300 1,7
808 813 817 Maxi 68 Erik  Verner 1,6 648
809 814 778 Elan 401 Jon Egil Johnsen Norge 1,396 1,6 580 813 736
810 815 818 Dehler 32 Björn Sihlbom 1,6 652
811 816 819 Accent Leif Lenbäck 1,5 656
812 913 585 Maxi Racer Frank Höglund 1,127 1,5 10
813 817 820 Ballad Göran Löfstedt BBS / SSVe 1,048 1,5 714 579
814 818 586 X-79 Pär-Anton Westbom XSS 1,136 1,5 661 852 762
815 819 788 X-332 Svein Arild Nilsen Norge 1,231 1,5 594
816 820 822 Maxi 999 Leif Thonerfelt BBS / SSVe 1,129 1,5 729 568
817 821 642 Elan 333 Torbjörn Mattsson TJSS 1,213 1,5 681 541
818 822 824 Delphia 33 Magnus Wretborn 1,000 1,4 670 965 675
819 823 791 IMX 40 Dan Loven GKSS 1,375 1,4 604
820 825 827 Maxi 77 Erik  Palholmen 1,4 674
821 826 713 Albin Nova Jan Persson SYC 1,102 1,4 678
822 827 829 L32 Claes Wästberg SS Vendels 0,99 1,4 676
823 830 834 Maxi 1050 Johan Tisell 1,3 683
824 831 803 Hanse 371 Fredrik Åsle Norge 1,253 1,3 621
825 798 804 C55 Karl Kahlman SSN 1,045 1,3 622
826 766 743 Albin Nova Lars Leif Danielsson HASS 1,154 1,3 571 495 372
827 786 706 H-båt Lundblad/Nilsson HASS 1,076 1,3 598 499 348
828 832 700 Hanse 350 Bengt Simonsson Fröjd SMSS 1,200 1,3 685 587
829 833 837 Bavaria32cr Lars G Persson 1,2 693
830 774 767 Carrera Daniel Lidman HASS 1,165 1,2 698 464
831 834 809 Allegro Lars Lundqvist JSS 1,044 1,2 634 1110 725
832 757 762 Maxi 999 Svante Samulsson SSN 1,158 1,2 612 524
833 837 619 Cenit 332 HP Hylander VaSS 1,145 1,2 819 623 376
834 838 620 Smögen 37 Lars Johansson 1,203 1,2
835 839 608 Smaragd P. B. Brænne Sarpsb 1,188 1,2 833 561 744
836 812 816 X-362 Sport Stefan Gottfridsson HASS 1,298 1,2 640 588 370
837 840 828 Maxi 77 Christoffer Madsen HASS 1,045 1,2 675
838 841 813 Maxi 800 / Folkbåt Anders Johansson HASS 1,062 1,1 620 610 362
839 810 814 H-båt Mats Johansson 1,076 1,1 642
840 842 815 Smaragd Max Samuelsson HJBK 1,140 1,1 643
841 843 842 Oceanis Clipper 393 Håkan Lewinsson 1,200 1,1 617 580 331
842 844 639 Dehler 32 Claus Marmbäck LSSG 1,186 1,1
843 845 845 Grinde Folke Berntson GVSS 1,072 1,1 711 700 656
844 846 640 Hansson 32 Lennart Roxwall TÄBS 1,218 1,1 817 621 373
845 847 848 Maxi 77 Tony Kuhn 1,0 717
846 849 849 Maxi 77 Bo Stigsson SKABS 1,0
847 850 792 Bavaria 36H Germod Christiansen Norge 1,180 1,0 645 577
848 851 852 Maxi 909 Kalle Persson GVSS 1,109 1,0
849 824 826 Albin 78 Karl-Erik Lindbom SSS 1,017 1,0 864 591
850 852 831 Banner 30 Lars Helgesson SSVÄ 1,116 1,0 528 514 265
851 Swan Yawl 44 Stefan Holmgren GKSS 1,226 1,0

 

Comments are closed.

Translate »