Nautiska Sandhamn Open Ban

Robin Törnqvist, KSSS, avslutade SM för X-35 med tre raka spikar och kan nu titulera sig Svenska Mästare. Claes Falk, Valdermarsvik, kom tre poäng efter som tvåa. Douglas Eklund, KSSS, slutade trea.

Viktor Lindgren vann Smaragdklassen med spikar i de sex delseglingarna.

Kent Wretman tog hem Far East 28r klassen.

Fredrik Karlsson tog hem F18 i en jämn kamp mot Leff Dahl och Olof Berensson.

F-18 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat Sail Number HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st F-18 SWE 70 SWE 70 Fredrik Karlsson KSSS 2 1 1 1 (4) 3 12 8
2nd F-18 Gardio SWE 2 Leff Dahl KSSS 3 2 2 2 2 (4) 15 11
3rd F-18 175kg fredagsmys SWE 104 Olof Berensson/Carl-Johan Söder KSSS 1 3 (4) 3 3 2 16 12
4th F-18 Bergström/Hansson SWE 888 Martin Bergström KSSS 4 5 6 (11 DNF) 5 5 36 25
5th F-18 Båten SWE 81 Mathias Söderström KSSS (11 DNF) 11 DNS 5 11 DNS 1 1 40 29
6th F-18 SWE 768 Leopold Almstedt Seifert KSSS (11 DNS) 4 3 11 DNS 6 6 41 30
7th F-18 Wild duck SWE 336 Claes Röjning KSSS 6 6 7 4 (8) 8 39 31
8th F-18 Monster SWE 25 Jonas Byström KSSS (11 DNS) 11 DNS 11 DNS 11 DNS 7 7 58 47
9th F-18 Björns Segelvård SWE 40 Niklas Bredberg Lidingö Jolleseglare 5 (11 DNS) 11 DNS 11 DNS 11 DNS 11 DNS 60 49
10th F-18 Linder*2 SWE 73 Lars Linder KSSS (11 DNS) 11 DNS 11 DNS 11 DNS 11 DNS 11 DNS 66 55

FarEast 28r Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat Sail Number HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st FarEast 28r Team Gransegel SWE 19 Kent Wretman Skurusundets Båtsällskap 3 3 1 (7 DNF) 1 2 17 10
2nd FarEast 28r NemoR SWE 20 Hans Broman Trälhavets Båtklubb 2 (4) 3 2 3 4 18 14
3rd FarEast 28r Team Lanefelt/Lindsten SWE 29 Peder Lanefelt KSSS (5) 2 4 3 2 5 21 16
4th FarEast 28r Take Off Too SWE 26 Peter Pohl KSSS 6 6 (7 DNF) 1 5 1 26 19
5th FarEast 28r China Girl SWE 28 Isabelle Lindsten KSSS 4 6 2 (7 DSQ) 4 3 26 19
6th FarEast 28r Apans År SWE 34 Jesper Ott Nacka Strand Yacht Club 1 1 (7 DNF) 7 DNS 7 DNS 7 DNS 30 23

Smaragd Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat Sail Number HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Smaragd Emeraude SWE 12 Viktor Lundgren Göta SS 1 1 1 (3) 1 1 8 5
2nd Smaragd HuxFlux SWE 19 Berndt Lindberg Gustavsbergs Båtklubb (6) 6 3 1 2 2 20 14
3rd Smaragd Maskros SWE 6 Johan Fellbom Trälhavets Båtklubb 2 4 (7) 2 4 4 23 16
4th Smaragd Santana SWE 31 Magnus Enblom Runmarö Yacht Club 4 2 2 4 (6) 5 23 17
5th Smaragd TOOGOO SWE 23 Klas Argulander Askrike Segelsällskap 3 3 6 7 (8 OCS) 3 30 22
6th Smaragd SWE 54 Arvid Söderman Blynäsvikens Båtklubb (7) 5 5 6 3 6 32 25
7th Smaragd ZOOM SWE 105 Håkan Andersson Österhaninge Båtklubb 5 (7) 4 5 5 7 33 26

SM X-35

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat Sail Number HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st X-35 XIT SWE 8 Robin Törnqvist KSSS 2 (5) 3 1 1 1 13 8
2nd X-35 Valdemarsviks Sailing Team SWE 84 Claes Falk Valdemarsviks Segel Klubb 3 1 (4) 3 2 2 15 11
3rd X-35 Nautiska Racing SWE 106 Douglas Eklund KSSS 1 3 2 (4) 3 3 16 12
4th X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns Segelklubb 4 2 (5) 2 4 5 22 17
5th X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS (6) 6 1 5 5 6 29 23
6th X-35 Rocket Racing Team SWE 167 Johan Rockström KSSS 5 4 6 6 (7) 4 32 25
7th X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå MSK (7) 7 7 7 6 7 41 34
8th X-35 X-Dream/GBR Sjöevent SWE 32 Peter Brorson Westerås segelsällskap 8 (9) 8 9 8 8 50 41
9th X-35 SWE 168 Johan Gransten Österhaninge Båtklubb (11 DNF) 8 9 8 11 DNF 9 56 45
10th X-35 Sandholm Associates SWE 137 Lars Sörqvist KSSS (11 DNF) 10 11 DNF 11 DNF 11 DNF 11 DNF 65 54

Comments are closed.

Translate »