ÅF Offshore Race 2015

AFOR-logo-small

AFOR-logo-small
I natt gick de första båtarna i mål och Classic-klassen som går en kortare banan har avgjorts. Det blev Ballad med Christer Salén, Stockholm, som rorsman som tog hem årets seger med 80 minuters segermarginal korrigerad tid. Tvåa blev Gerdny med Kristoffer Melinder, Stockholm, och trea Itaka med Patrick Ståhle, Stockholm, som rorsman. Ingen av de återstående ska kunna hota toppen.

I ORCi Big Boat har täten nått Sandhamn och det ser just ut för Harald Krecker med sin Swan 70 Bugia Bianca som tagit ledningen i klassen. Första båt har gått i mål, men har inget med täten att göra. Caro, från Tyskland, låg länge med i täten men har tappat under gårdagskvällen. I stället är det Bugia Bianca, med Harald Krecker som är ledningen före Blixt Pro Sailing med Thomas Blixt, Stockholm, i en TP52. Carbonara med Martin Gadman, KSSS, är inte rapporterad som ha gått i mål. De rapporteras som fyra vid Gotska Sandön.

Övriga båtar närmar sig mål och befinner sig halvvägs från Gotska Sandön och söder ut öster om Gotland. Sista båt har passerat sydligaste Gotland.

De första båtarna i ORCi A (Lady Killer, Loko och Broader view Hamburg) och B (Morning Breeze) har passerat Gotska Sandön. Även de första SRS-båtarna i A (L’Arc III Bianchi) och B (Blacken) har rapporterats vid Gotska Sandön.

Under natten har vindarna avtagit och vridit mer från syd mot väst. Svaga vindar och trixiga vindar väntas under dagen. Ny nordlig vind väntas under dagen, vilket torde innebära att de snabbare båtarna i klasserna drar i från ytterligare. Såvida det inte blir omstart i samband med vindbleke.

Kvällsuppdatering – Måndag

Det är stora kast i tävlingen. Vindriktingen har växlat 90 grader mellan vindriktning från nära Sydost till väst under dagen (160-255 i Visby, enligt Sjöfartsverket).  Vindstyrkan har växlat mellan 2 till 9 m/s i Visby under dagen.  I klassen ORCi A har Foxy Lady (rorsman, klubb m m finner ni längre ned på sidan “Startlistan”) som ledde vid senaste rundningen, d v s i Visby ännu inte passerat Hoburgs Rev, men leder klassen enligt arrangören just nu.

Aida leder ORCi B i en hårdkamp mot Team Pro4U. Aida som gick en västligare bana natten till måndagen klättrade medan TEAM Pro4U som tog en östligare väg tappade. Nu tycks de leda växelvis. Aida var snabbaste båt (korrigerat) förbi Hoburgs Rev, men just nu är TEAM Pro4U åter i ledningen.

ORCi Big Boat har hunnit längre och de flesta båtarna har hunnit passera Östergarn. Caro är i ledning efter att successivt klättrat från en fjärde plats och nu passera Bugia Bianca. Blixt Pro Sailing har fallit tillbaka till en fjärde plats. Rothmans är på tredje plats.

SRS  A verkar Goose II vara i ledningen. First Ladys rapportering tycks vara Visby och ska inte vara Hoburgs Rev och är därmed inte i ledningen. Larc III Bianci tvåa, tio minuter efter GooseII och bara tre minuter före Noumi och Pac-Man är inte långt efter den trion.

SRS B Tärna i topp och har ryckt till sig en ledning på nära en halvtimme. Därefter följer Shakira och Team Harken där det skiljer mindre än två minuter i mellan. Grand Palace skuggar trion.

SRS C här har Silverfåget ryckt åt sig en hel timmes ledning före Kvadrat Elevating People. Daiquiri är trea.

SRS C

Hoburgs Rev
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 SILFVERFÅGEL Pontus Brenter KSSS Diva 39    19:00:00 33:00:00 41:30:50 00:00:00
2 KVADRAT ELEVATING PEOPLE Team Pålnäs Saltsjöbadens BK Omega 42    20:21:00 34:21:00 42:37:42 01:06:51
3 DAIQUIRI Gunnar Frostell Södertälje BS Compis 363    21:07:00 34:57:00 42:42:32 01:11:41
4 Agnes Markus Norlin KSSS IOR One Ton    21:33:00 35:23:00 43:05:48 01:34:58
5 SLAGHÖKEN SLAGHÖKEN Trälhavets BK First 34,7    20:35:00 34:35:00 43:09:36 01:38:45
6 WALENNA II Carl Wale KSSS One off    22:11:00 36:01:00 43:41:17 02:10:27
7 WET-X Wet-X Sailing Team Enköpings SS X-99    21:21:00 35:21:00 43:47:55 02:17:04
8 CASTARA Team Castara Östhammars SS Scanner 392    21:46:00 35:46:00 44:31:46 03:00:55
9 PEAKABOO Team Peak@Boo Gustavsbergs BK First 30    21:43:00 35:43:00 44:36:36 03:05:46
10 TJAJKA Björn Ternström Askrike SS Dehler34DD    21:45:00 35:45:00 44:45:32 03:14:42
11 SPIRIT Team Spirit Segelsällskapet Svearna Dehler 32    23:10:00 37:00:00 44:48:25 03:17:34
12 SLIPFREE Lars Sjöström Skärgårdsstads SS Dufour 34 LR    22:52:00 36:42:00 44:50:50 03:20:00
13 FIOLINA Team Cederholm Strängnäs SS Diva 35    22:45:00 36:35:00 44:51:04 03:20:13
14 NEITO Hanna Stark-Heikkinen Oulun Merenkävijät Jungfru 37    23:04:00 36:54:00 45:01:04 03:30:14
15 FARVEL Farvel Offshore Sail Racing Team Nynäshamns SS First 40.7    22:20:00 36:20:00 45:42:26 04:11:36
16 PAULA Team Paula Espoo Merenkulkijat Dufour 385    23:01:00 37:01:00 46:20:41 04:49:51

SRS B

Hoburgs Rev
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 TÄRNA Håkan Lindström Dalarö BK XP 33    19:48:00 32:38:00 41:32:32 00:00:00
2 SHAKIRA Christer Cederblad SS Aros Dehler 36sq    20:06:00 32:56:00 42:01:22 00:28:50
3 TEAM HARKEN/GRANSEGEL Team Harken / Gransegel Royal Ocean Racing Club Corby 33    19:11:00 32:21:00 42:03:17 00:30:45
4 GRAND PLACE Kjell Nilsson Södertälje BK First 36.7    20:10:00 33:00:00 42:10:26 00:37:54
5 SIRIUSS Siriuss sailing Meritte rf. Hanse 400e    19:46:00 32:46:00 42:22:02 00:49:30
6 GOTCHA Per Lindquist Trollbäckens BS First 36.7    20:52:00 33:42:00 42:43:53 01:11:21
7 VALKYRIA Göran Ricking Trollbäckens BS X-362 Sport    21:08:00 33:58:00 42:47:52 01:15:20
8 TIKI MINOS Johan Karlsson, Tiki Minos sailing Södertälje BS Arcona 340    20:20:00 33:20:00 42:48:00 01:15:27
9 MATADOR Jonas Grandér Lidingö Segelsällskap J/109    20:13:00 33:13:00 42:54:57 01:22:25
10 VINDILE Team Vindile Runmarö Yacht Club Wasa 55 special    20:35:00 33:35:00 43:03:13 01:30:41
11 SHERIN Olof Granander Kvarnvikens BS Jeanneau 38    21:22:00 34:12:00 43:03:28 01:30:56
12 DREAMLINE ONE Urban Lagerström Oxelösunds SS Linjett 40    20:39:00 33:39:00 43:20:28 01:47:56
13 ORIENT EXPRESS Ocean Experience KSSS OneOff X-OneTon    19:48:00 32:58:00 43:40:51 02:08:18
14 AURELIA Per-Ivar Svensson Norrtälje SS Linjett 37    21:59:00 34:49:00 43:50:03 02:17:31
15 TIBIDABO Jonas Hörnfeldt Gålö BK Scanner 392    22:00:00 34:50:00 43:53:24 02:20:51
16 SEGEL & KAPELL NACKA Team segel o Kapell-Nacka Västerhaninge BS X-35    20:02:00 33:12:00 43:59:24 02:26:51
17 SOLIDTANGO Solidtango Racing Lännersta BK Elan 37    21:00:00 34:00:00 44:01:47 02:29:15
18 CAG NOVUS Team CAG Novus Viggbyholms Segelsällskap J/105    21:51:00 34:41:00 44:02:52 02:30:20
19 HARRIET Magnus Eriksson Viggbyholms Segelsällskap X-119    20:23:00 33:33:00 44:11:07 02:38:35
20 KRUT Krutdurken KSSS A 35    21:20:00 34:20:00 44:11:13 02:38:41
21 Cupole Consulting Group Cupole Consulting Group KSSS X-35    20:12:00 33:22:00 44:12:39 02:40:06
22 IT ADVISOR IT ADVISOR SAIL RACING TEAM Kungl Svenska Segel Sällskapet Gambler 40    20:20:00 33:30:00 44:13:12 02:40:39
23 GRYMT GRÅ 2 Mikael Romson Runmarö Yacht Club Elan 350    22:01:00 34:51:00 44:21:50 02:49:18
24 IDEFIX Jonas Nilsson KSSS X-362 sport    21:34:00 34:34:00 44:23:00 02:50:28
25 EVOLUTION Team Evolution Mörbylånga Båtklubb Dehler 36    22:02:00 34:52:00 44:25:12 02:52:40
26 SJÖSTJÄRNA Lars Cederblad Westerås SS Arcona 340    22:08:00 34:58:00 44:32:51 03:00:19
27 HIGH FIVE Team High Five Norrköpings SS SwedeStar 370    21:02:00 34:12:00 44:35:48 03:03:16
28 X-DREAM TEAM SJÖEVENT Westerås Segel Sällskap X-35    20:32:00 33:42:00 44:39:09 03:06:36
29 ZESKA Tom Toivonen Espoon Pursiseura Elan 37    21:55:00 34:55:00 44:41:36 03:09:03
30 RUBY Tele2 SS Görveln First 36.7    22:15:00 35:05:00 44:43:52 03:11:20
31 ACCIPITER Accipiter Edsvikens SS Dufour 40 E Performance    21:36:00 34:36:00 44:48:25 03:15:53
32 SPIRIT III Peter Dahlström KSSS Arcona 340    21:50:00 34:50:00 44:51:55 03:19:23
33 FIORELLA Linjett Charter Norrtälje SS Linjett 37    22:45:00 35:35:00 44:52:14 03:19:42
34 TWODOZ Tomas Rydman Örnsköldsviks SS Arcona 340    21:49:00 34:49:00 44:56:53 03:24:21
35 AIRA Arkipelag KSSS Dufour 36 E performance    21:03:00 34:13:00 44:59:41 03:27:09
36 BLACKEN TEAM BLACKEN / John Hägglöf Örnsköldsviks SS One Off    21:16:00 34:26:00 45:02:19 03:29:47
37 SANNA 4 Matti Aaltio Säpin Seuoun Purjehtija mannerberg 34    21:30:00 34:40:00 45:06:04 03:33:32
38 RICKI-TICKI Tord Lindqwist Ljushagens BS Bavaria 38 match    21:22:00 34:32:00 45:10:10 03:37:38
39 CELINE Team Kobbing/Staffan Edenroth Svinninge Marina Klubb Linjett 40    22:20:00 35:20:00 45:47:31 04:14:59
40 NAVILLUS Mikael Persson Tyresö BK Bavaria 46    21:54:00 35:04:00 46:00:26 04:27:54
41 HURRYCANE Team MONTAB Runmarö Yacht Club One off    21:40:00 34:50:00 46:11:20 04:38:48
42 ATHENA Nordfeldts Kungligasegelsälskapet Jeanneau 409    22:52:00 35:52:00 46:24:41 04:52:09
43 2B 2B2015 De Tio Öarnas SS X-37    22:55:00 35:55:00 46:32:52 05:00:20

SRS A

Hoburgs Rev
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1  Fel FIRST LADY First Lady Mariefreds BK First 40.7  17:24:00 29:14:00 39:10:21 00:00:00
2 GOOSE II Team Gotland Runt Gamla Stans Yacht Sällskap MUMM 36   19:21:00 31:11:00 41:58:21 02:48:00
3 LÀRC III BIANCHI L’Arc III Bianchi KSSS Arcona 430    17:17:00 29:27:00 42:08:34 02:58:13
4 NAOMI Tobias Hemmingsson Gamla Stans YS First 40.7    19:36:00 31:26:00 42:11:00 03:00:39
5 PAC-MAN Jimmy Hellberg Järfälla Bräd B&R 38    17:41:00 29:51:00 42:14:15 03:03:54
6 CHAZARA PO Andersson KSSS Dehler 44    18:37:00 30:37:00 42:42:36 03:32:15
7 SOLONG Solong Sailing Team KSSS Dehler 45    18:32:00 30:32:00 42:48:27 03:38:06
8 K. YOTE Stefan Lövblom Tulka Segel Sällskap MUMM 36    20:13:00 32:03:00 42:51:03 03:40:41
9 ALTUS POWER Team Altus Power KSSS Farr 30    19:52:00 31:42:00 42:59:06 03:48:45
10 SKÄRGÅRDSRADION 90,2 Team Styrbord Royal Ocean Racing Club First 50    18:12:00 30:22:00 43:03:35 03:53:14
11 CHEYENNE Anders Helmrich SS Aros Farr 30    20:00:00 31:50:00 43:09:57 03:59:35
12 HAPPY YACHTING Pär Svärdson Stockholms Yacht-Klubb Farr 30    20:00:00 31:50:00 43:09:57 03:59:35
13 FRITT FRAM ! Gjostein Audun Asker Seilforening First 40.7    20:43:00 32:33:00 43:25:18 04:14:56
14 STYV Kalle Hultman Oaxens BK Aspect 40    19:02:00 31:02:00 43:28:39 04:18:18
15 BLACK PEARL Black Pearl Sail Racing Team KSSS Finn Flyer 36    20:37:00 32:27:00 43:48:27 04:38:05
16 S/Y PANDION Pandion Racing KSSS Farr 38 C/R    19:54:00 31:54:00 44:03:14 04:52:52
17 ETOILE’ DE MER Lars Bergström BSK Lögarängen Arcona 430    19:32:00 31:32:00 44:05:00 04:54:39
18 XANTHIPPE Tor Lundström Säpin Seudun Purjehtijat Baltic 43    21:16:00 33:06:00 44:05:21 04:54:59
19 LADY A Jukka Eklund Oulun Merenkävijät Archambault A40RC    19:09:00 31:19:00 44:16:54 05:06:32
20 EFFECT Effect KSSS Aspect 40    19:40:00 31:40:00 44:35:12 05:24:50
21 MORMOR Tomas Lyckasen Håbo BS Dufour 45 E Performance    20:01:00 32:01:00 44:43:38 05:33:16
22 PERFECT Team Ygberg Racing KSSS Aspect 40    19:57:00 31:57:00 45:01:03 05:50:41
23 SALLIE OF SWEDEN Anders Felling Westerås SS Salona 44    19:03:00 31:13:00 45:02:44 05:52:22
24 TRUE HEADING Seapilot KSSS Arcona 430    19:53:00 32:03:00 45:13:21 06:02:59
25 REBECCA REBECCA Svinninge Marina Klubb Grand soleil 43    20:44:00 32:44:00 45:22:06 06:11:44
26 AMARONE Datema SK Arconaseglare Arcona 400    21:52:00 33:42:00 45:25:39 06:15:17
27 PEGASUS Rolf Relander Tallinna jahtklubi First 50    19:11:00 31:21:00 45:33:05 06:22:43
28 SIDNEY Sidney NKPG Norrköpings SS Bavaria Match 42    22:10:00 34:00:00 45:41:45 06:31:24
29 MAGIC MIX Team Magic KSSS X-41    20:37:00 32:47:00 47:08:32 07:58:11
30 CONTESSA Team Labkyl Norrtälje SS Linjett 43    21:45:00 33:45:00 47:27:09 08:16:47
31 RESPECT Respect Nävekvarns BK Aspect 40    22:27:00 34:27:00 48:09:39 08:59:18

 

 Östergarn ORCi Big Boat
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 CARO CARO None Botin 65  16:08:00 27:08:00 27:32:38 00:00:00
2 BUGIA BIANCA Harald Krecker KSSS Swan 70  18:40:00 29:40:00 27:36:27 00:03:49
3 ROTHMANS Opus Group KSSS Maxi  18:50:00 29:50:00 28:15:37 00:42:59
4 BLIXT PRO SAILING / SCA Blixt Pro Sailing KSSS TP52  19:35:00 30:35:00 28:31:59 00:59:21
5 HYUNDAI Hyundai KSSS Super Maxi 100  14:43:00 25:43:00 29:06:15 01:33:37
6 CARBONARA Martin Gadman KSSS MC38  22:42:00 33:42:00 29:07:51 01:35:13
7 OPAL Edward Reinholdt Hamburger Sailing Club Elliott  20:10:00 31:10:00 30:17:46 02:45:08
8 PROGRESSIVA Progressiva Sail Racing Varbergs SS Ängermark 55 20:35:00 31:35:00 30:27:23 02:54:45

ORCi B

 Hoburgs Rev
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 AIDA Aidaracing KSSS First 40.7 17:30:00 30:40:00 21:48:07 00:00:00
2 TEAM Pro4u Team Pro4u KSSS First 36.7 18:44:00 31:44:00 21:49:25 00:01:18
3 ABSOLUTE BLUE Hans-Åke Nordstedt KSSS First 40.7 17:58:00 31:08:00 22:03:50 00:15:42
4 PERFECT EXCUSE Stefan Peterson Norrköpings SS X-362 s 19:28:00 32:28:00 22:20:54 00:32:46
5 JUXBOX Jan Meincke MSK/DHH X-382 19:17:00 33:17:00 22:23:30 00:35:23
6 LA DOLCE VITA Per Lindstedt KSSS Finngulf 33 19:50:00 33:50:00 22:36:35 00:48:27
7 AMARONE Jonas Wiström KSSS Grand Soleil 37 19:57:00 32:57:00 22:43:53 00:55:45
8 BLUEPRINT BLUEPRINT Viggbyholms Segelsällskap First 40.7 18:35:00 31:45:00 22:46:55 00:58:47
9 XPLORER Team Xplorer KSSS X-332 20:43:00 34:33:00 22:48:53 01:00:45
10 PINTA-M Pinta-M Zeilclub Kurenpolder S&S 41 22:01:00 35:51:00 22:59:38 01:11:30
11 VALDEMARSVIKS SAILING TEAM Valdemarsviks Sailing Team Valdemarsviks Segelklubb X-35 19:12:00 32:22:00 22:59:38 01:11:31
12 MORNING BREEZE Beat Frank Segel- und Yachtclub Herrliberg X 37 20:18:00 33:18:00 23:13:21 01:25:13
13 BIANCO Skattasailing / Tuomas Riski Nyländska Jaktklubben First 35 21:01:00 35:01:00 24:03:58 02:15:50
14 AQUAMARINE Aquamarine Sail Racing Team Esbo Segelförening Arcona 400 21:05:00 34:15:00 24:36:29 02:48:21

kl 23:00 i ORCi A.

  2015 Hoburgs Rev
Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 KARUKERA Karukera Sail Racing Team Christinehamns SS First 40 18:24:00 30:14:00 22:05:50 00:00:00
2 ZELMA Johan Zellman Viggbyholms Segelsällskap Arcona 430 17:42:00 29:42:00 22:24:49 00:18:58
3 Vencom Vencom Sailing Team KSSS Ker 39 17:29:00 29:39:00 22:48:44 00:42:53
4 LADY KILLER Mats Bergryd KSSS Club Swan 42 17:00:00 29:10:00 22:54:56 00:49:05
5 HIGH YIELD Dr. Hanns Ostmeier Norddeutsche R V Swan 45 17:01:00 29:11:00 23:00:44 00:54:53
6 4TYONE 4TYONE Sail Racing Tyresö BK Dehler 41 18:33:00 30:33:00 23:00:53 00:55:02
7 MUCHACHA II Muchacha II Värmdö Jolle Seglare XP 38 19:28:00 31:28:00 23:12:41 01:06:50
8 RUSH Runmarö Sail Racing Runmarö Yacht Club Sydney 40 17:07:00 29:17:00 23:23:28 01:17:37
9 ADA Adas vänner KSSS Dehler 44 19:10:00 31:20:00 24:09:21 02:03:30
10 VIUHUTAR Viuhutar Racing Team Merenkävijät Finngulf 43 19:57:00 32:07:00 24:40:43 02:34:52
11 TEKNOVA / ALBATROSS RACING TEKNOVA / ALBATROSS RACING GKSS M34 MOD 19:10:00 31:20:00 24:54:11 02:48:20
12 BROADER VIEW HAMBURG Wilko DARGER Norddeutscher R V Andrews 56 17:23:00 29:33:00 25:02:36 02:56:45

 

 

Förmiddagsuppdatering – Måndag
Båtarna befinner sig mellan Gotska Sandön och Visby i segling söder ut. De båtar som hållit sig närmare fastlandet har gått bra under morgontimmarna.

Rapportering Gotska Sandön
ORCi A
1 Broder View GER
2 Karakuera
3 Du Soleil II
4 Foxy Lady Rickard Bergkvist Norrköpings SS
5 Viuhutar Merenkävijät Finland
6 Adas vänner KSSS Stockholm

ORCi B:
1 – La Dolce Vita (fjolårssegrare)
2 – Amarone
3 – Blueprint
4 – Team Pro4U
5 – Bianco
6 – Aida

ORC Big Boat
1 Blixt Pro Sailing KSSS Stockholm
2 Bugia Bianca Harald Krecker KSSS Stockholm
3 Rothmans Opus KSSS Stockholm

Classic

1 ONEGA Nikita Brilliantov St-Petersburgs River Yacht Club L-6  06:10 17:30:00 19:30:45 00:00:00
2 BALLAD Salén KSSS KR 05:00 16:20:00 21:08:07 01:37:22
3 ELSKE Bengt Hagander KSSS S&S 48, yawl  06:10 17:30:00 21:11:33 01:40:48
4 REGINA Regina KSSS One-Off  05:16 16:36:00 21:24:50 01:54:05
5 LILYA Dmitrii Vishtaliuk St Petersburgs Strelna Yacht Club L-6  07:20 18:40:00 21:29:07 01:58:22
6 BEATRICE AURORE Team BA KSSS HAVSKRYSSARE 04:35 15:55:00 21:33:04 02:02:19

SRS A

Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 K. YOTE Stefan Lövblom Tulka Segel Sällskap MUMM 36 03:35:00 15:25:00 20:36:43 00:00:00
2 XANTHIPPE Tor Lundström Säpin Seudun Purjehtijat Baltic 43 03:48:00 15:38:00 20:49:24 00:12:41
3 FRITT FRAM ! Gjostein Audun Asker Seilforening First 40.7 04:26:00 16:16:00 21:41:59 01:05:15
4 CONTESSA Team Labkyl Norrtälje SS Linjett 43 03:45:00 15:45:00 22:08:40 01:31:56
5 LÀRC III BIANCHI L’Arc III Bianchi KSSS Arcona 430 03:25:00 15:35:00 22:17:59 01:41:15
6 CHAZARA PO Andersson KSSS Dehler 44 04:00:00 16:00:00 22:19:12 01:42:28

 

SRS B

Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 ACCIPITER Accipiter Edsvikens SS Dufour 40 E 01:30:00 14:30:00 18:46:39 00:00:00
2 NAVILLUS Mikael Persson Tyresö BK Bavaria 46 01:30:00 14:40:00 19:14:33 00:27:54
3 MATADOR Jonas Grandér Lidingö Segelsällskap J/109 02:17:00 15:17:00 19:44:45 00:58:06
4 ATHENA Nordfeldts Kungligasegelsälskapet Jeanneau 409 02:40:00 15:40:00 20:16:21 01:29:42
5 EVOLUTION Team Evolution Mörbylånga Båtklubb Dehler 36 03:30:00 16:20:00 20:48:31 02:01:52
6 TIKI MINOS Johan Karlsson Södertälje BS Arcona 340 03:30:00 16:30:00 21:11:09 02:24:30

SRS C

Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 BOJ – BOJ Peter Forslund Runmarö Yacht Club Scampi 04:44:00 18:24:00 20:09:59 00:00:00
2 LASSUX Sakari Rinne TTPS-FIN X-372 03:00:00 16:50:00 20:37:15 00:27:15
3 LOTUS Team Lotus Wasa Segel Förening Finnflyer 31 05:04:00 18:44:00 21:05:37 00:55:38
4 ALAPOCAS Johan Nordström Trollbäckens båtsällskap Linjett 33 05:00:00 18:40:00 21:56:00 01:46:00
5 MY CHILLZONE NP Bygg Norrtälje SS Dufour 405 GL 04:00:00 17:50:00 22:01:27 01:51:27
6 WALENNA II Carl Wale KSSS One off 04:20:00 18:10:00 22:02:10 01:52:11

Double handed

Rank Boat name Skipper/team Club Boat type Reported Sailed time Corr time To 1st boat
1 ELÄNDET Sandor Moldovan Oskarshamns SS Dominant 95 05:34:00 18:04:00 20:41:10 00:00:00
2 ITHAKA Jan Orest KSSS Dehler 39  03:30:00 16:00:00 21:12:00 00:30:49
3 MITHRIL Henrik Borg Westerås SS One Off  05:20:00 17:50:00 21:51:49 01:10:38
4 SHE DEVIL Team Demandware Stafsnäs BK Vallicelli 42  03:30:00 16:00:00 22:20:09 01:38:58
5 VINDUNGEN Palle Eklund Helsingfors Segelklubb RF FinnFlyer 36  04:55:00 17:25:00 22:32:13 01:51:03
6 ISABELLA Seth Gustafsson Sundsvall-Njurunda BK Comfortina 32  07:50:00 20:20:00 22:53:43 02:12:32

Senare start har ser ut ha fått fördel. Man startar vid olika tillfälle även inom respektive grupp(!):

Kl 23:20

ORCi A
1 – Karukera
2 – Du Soleil II
3-Foxy Lady
7-Vencom


ORCi B:
1 – Amarone
2 – Blueprint
3 – Valdemarsvik
5 – La Dolce Vita (fjolårs segrare)

ORC Big Boat
1- Rothmans
2 – Carbonara
3 – Bugia Bianci 

Classic
1 – Onega
2 – Ballad
3 – Lilya
12 – Britt-Marie

SRS A
1 – Xhantippe
2 – Naomi
3  – K Yote


SRS B
1 – Vakkyria
2 – Team Harken/Gran
3 – Tiki Minos


SRS C
1 – Boj-Boj
2-Lotus
3 – Slaghöken
4 – Silverfågel


Double handed
1 – Citrius
2 – Santana
3 – Eländet
4 – Mithril

 

 

Kl 20:00
ORCi A: 1 – Karukera 2 – Du Soleil II 3-Anahita 9-Vencom
ORCi B: 1 – Team Pro4U 2 – Aida 3 – Absolute Blue 10 – La Dolce Vita (fjolårs segrare)
ORC Big Boat 1- Bugia Bianci 2 – Pro Blixt Sailing 3 – Carbonara
Classic 1 – Onega 2 – Ballad 3 – Regina 11 – Britt-Marie
SRS A 1 – Xhantippe 2 – Naomi 3  – Happy Yachting
SRS B 1 – Vakkyria 2 – Siriuss 3 – Gotcha
SRS C  1 – Boj-Boj 2-Lotus 3 – Silverfågel
Double handed 1 – Citrius 2 – Eländet 3 – Mithril

Kl 14:oo leder gårdagens ÅFInshorRace vinnare Team Pro4U ORCi B-klassen.
ORCi A-klassen leds av Vencom Sailing.
ORCi Big Boat leds av Caro.
Classic leds av Team Britt-Marie.
SRS A: 1 – Larc III Bianchi
SRS B: 1 – Valkyria
SRS C: 1 – Silverfågel
Double handed: 1 – She Devil

 

 

Preliminär Startlista för ÅF Offshore Race 2015 och ÅF Offshore Race Classic 2015

PRELIMINÄR startlista för ÅF Offshore Race 2015 och ÅF Offshore Race Classic 2015

CLASSIC

Segelnr Båtnamn  Nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 236 BALLAD 2 Salén KSSS KR sön 12:40
SWE 8 ITAKA 8 Patrick Ståhle KSSS R 10 sön 12:40
SWE 10 REGINA 18 Jacob Wallenberg KSSS sön 12:40
ONE 1 PASHA 32 Gösta Leffler KSSS One Off sön 12:40
S 4 GERDNY 61 G Team KSSS SK 95 sön 12:40
SWE 118 ELSKE 71 Bengt Hagander KSSS S&S 48, yawl sön 12:40
S 417 ANITRA 105 Henrik Kahm KSSS Yawl sön 12:40
RUS 671 ONEGA 107 Nikita Brilliantov SPbRYC L-6 sön 12:40
S 95 GUNLÖG 110 Gunlög SYS SK95 sön 12:40
S 150 BEATRICE AURORE 115 Fredrik Brodin KSSS HAVSKRYSSARE sön 12:40
RUS 803 LILYA 121 Dmitrii Vishtaliuk Strelna L-6 sön 12:40
SWE 933 STAIKA IV 146 Mats Hanson Laurinkryssare sön 12:40
SVE 8 BRITT-MARIE 206 Team Britt-Marie SVIBK SK 95 sön 12:40
FIN 11035 PAM 210 Santtu Parikka HSS-FI S&S 40 sön 12:40
S 9 OSPREY 211 Jesper Steen SBK R9 sön 12:40
SWE 17 BACCHANT 221 Magnus Adlercreutz KSSS A75 sön 12:40

ORCi A

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 70 ALMAVIVA 11 AlmaViva Sailing KSSS First 40 sön 12:00
SWE 4646 FoXy Lady 13 Rickard Bergkvist NSS IMX 40 sön 12:10
GER 5335 HIGH YIELD 26 Dr. Hanns Ostmeier NRV Swan 45 sön 11:50
FIN 11022 VIUHUTAR 38 Viuhutar Racing Team M-FIN Finngulf 43 sön 11:50
SWE 69 MUCHACHA II 49 Muchacha II VJS XP 38 sön 12:00
GER 5938 GINKGO 82 Ginkgo Sailing Team KYC-GER Prima 38 sön 12:10
SWE 33 4TYONE 94 4TYONE Sail Racing TYBK Dehler 41 sön 12:00
SWE 9 DU SOLEIL II 101 Team Du Soleil KSSS IMX 40 sön 12:10
SWE 3939 Vencom 103 Vencom Sailing Team KSSS Ker 39 sön 11:50
RUS 1520 LOKO 117 RED ARROW JSC- RZD XP-50 sön 11:50
SWE 10004 RUSH 131 Runmarö Sail Racing RYC Sydney 40 sön 11:50
SWE 15 ZELMA 144 Johan Zellman VHSS Arcona 430 sön 12:00
SWE 29 ADA 160 Johan Biörk KSSS Dehler 44 sön 11:50
SWE 162 KARUKERA 188 Karukera Sail Racing Team CRSS First 40 sön 12:10
SWE 00 TEKNOVA / ALBATROSS RACING 201 TEKNOVA / ALBATROSS RACING GKSS M34 MOD sön 11:50
SWE 3 ANAHITA 207 Anahita KSSS One Off sön 12:10
GER 5500 BROADER VIEW 219 Wilko Drager NRV Andrews 56 sön 11:50
SWE 58 LADY KILLER 220 Mats Bergryd KSSS Club Swan 42 sön 11:50

ORCi B

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SUI 5370 MORNING BREEZE 27 Beat Frank SYH X 37 sön 11:00
SWE 88 TEAM Pro4u 30 Team Pro4u KSSS First 36.7 sön 11:00
FIN 11572 BIANCO 62 Tm Skattasailing / Tuomas Riski NJK-FIN First 35 sön 10:00
SWE 17585 BLUEPRINT 89 BLUEPRINT VHSS First 40.7 sön 10:50
NED 1261 PINTA-M 112 Pinta-M ZCK S&S 41 sön 10:10
SWE 21 ABSOLUTE BLUE 145 Hans-Åke Nordstedt KSSS First 40.7 sön 10:50
SWE 77091 SATISFACTION 149 Team Satisfaction TRBS Salona 37R sön 10:50
SWE 4766 PERFECT EXCUSE 153 Stefan Peterson NSS X-362 s sön 11:00
SWE 84 VALDEMARSVIKS SAILING TEAM 157 Valdemarsviks Sailing Team VSK X-35 sön 10:50
FIN 10936 SPECULATOR 163 Ari Ojala EPS-FIN Finngulf 41 sön 10:50
GER 4298 JUXBOX 167 Jan Meincke MSK/DHH X-382 sön 10:00
FIN 100 AQUAMARINE 185 Aquamarine Sail Racing Team ESF-FIN Arcona 400 sön 10:50
SWE 144 AMARONE 192 Jonas Wiström KSSS Grand Soleil 37 sön 11:00
SWE 16532 XPLORER 200 Team Xplorer KSSS X-332 sön 10:10
SWE 5365 AIDA 208 Aidaracing KSSS First 40.7 sön 10:50
FIN 11232 NORNAN IX 212 Gert Sundholm NJK-FIN Finnflyer 34 sön 10:50
SWE 55 LA DOLCE VITA 216 Per Lindstedt KSSS Finngulf 33 sön 10:00

ORCi Big Boat

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 9940 ROTHMANS 56 Bob Erixon KSSS Maxi sön 13:00
SWE 10008 PROGRESSIVA 125 Progressiva Sail Racing VASS Ängermark 55 sön 13:00
RUS 5545 BLAGODARNOST 2 142 OCEAN SAILS & BLAGODARNOST’2 YCOW Elliott 45 sön 13:00
SWE 38100 CARBONARA 159 Martin Gadman KSSS MC38 sön 13:00
GER 6260 UCA 176 UCA KYC-GER Brenta 60 sön 13:00
ITA 14014 BUGIA BIANCA 190 Harald Krecker KSSS Swan 70 sön 13:00
CAY 65 CARO 196 CARO None Botin 65 sön 13:00
SWE 1152 BLIXT PRO SAILING 198 Blixt Pro Sailing KSSS TP52 sön 13:00
SWE 11000 HYUNDAI 202 Bertil Söderberg KSSS Super Maxi 100 sön 13:00
GER 6577 OPAL 217 Edward Reinholdt HSC Elliott sön 13:00

SRS A

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 5 EFFECT 1 Effect KSSS Aspect 40 sön 12:00
SWE 4 PERFECT 9 Team Ygberg Racing KSSS Aspect 40 sön 12:00
SWE 19436 K. YOTE 25 Stefan Lövblom TUSS MUMM 36 sön 12:10
SWE 21 SALLIE OF SWEDEN 29 Anders Felling WESS Salona 44 sön 11:50
SWE 1 RESPECT 40 Respect NÄBK Aspect 40 sön 12:00
SWE 80 MORMOR 51 Tomas Lyckasen HBS Dufour 45 E Performance sön 12:00
SWE 17 CHAZARA 52 PO Andersson KSSS Dehler 44 sön 12:00
SWE 53 LÀRC III BIANCHI 53 L’Arc III Bianchi KSSS Arcona 430 sön 11:50
SWE 7 SOLONG 57 Solong Sailing Team KSSS Dehler 45 sön 12:00
SWE 1 E.STELLE MEDICAL 60 E.Stelle Medical Sail Racing KSSS Farr 30 sön 12:10
SWE 8 BLACK PEARL 73 Black Pearl Sail Racing Team KSSS Finn Flyer 36 sön 12:10
SWE 102 AMARONE 74 Datema SARC Arcona 400 sön 12:10
FIN 50260 XANTHIPPE 91 Tor Lundström Baltic 43 sön 12:10
SWE 10509 GOOSE II 96 Team Gotland Runt GSYS MUMM 36 sön 12:10
SWE 37 ETOILE’ DE MER 98 Lars Bergström BSKL Arcona 430 sön 12:00
SWE 622 CHEYENNE 100 Anders Helmrich SSA Farr 30 sön 12:10
GER 138 NIVEA 106 Anna-Maria Renken 40 Pogo S3 sön 11:50
SWE 10891 SKÄRGÅRDSRADION 90,2 109 Team Styrbord RORC First 50 sön 11:50
EST 599 PEGASUS 114 Rolf Relander TJK-EST First 50 sön 11:50
FIN 11712 LADY A 122 Jukka Eklund OMK-FIN Archambault A40RC sön 11:50
SWE 1 CONTESSA 124 Team Labkyl NOSS Linjett 43 sön 12:00
SWE 11560 REBECCA 128 REBECCA SMK Grand soleil 43 sön 12:00
SWE 34649 MAGIC MIX 133 Team Magic KSSS X-41 sön 11:50
SWE 6 STYV 148 Kalle Hultman OBK Aspect 40 sön 12:00
SWE 11079 SIDNEY 155 Tomas Johansson NSS Bavaria Match 42 sön 12:10
SWE 1024 NAOMI 158 Tobias Hemmingsson GSYS First 40.7 sön 12:10
SWE 867 FIRST LADY 165 First Lady MBK First 40.7 sön 12:10
SWE 3062 ALTUS POWER 172 Team Altus Power KSSS Farr 30 sön 12:10
NOR 10240 FRITT FRAM ! 174 Gjostein Audun ASF-NOR First 40.7 sön 12:10
SWE 38 TRUE HEADING 181 Seapilot KSSS Arcona 430 sön 11:50
SWE 6100 HAPPY YACHTING 189 Pär Svärdson SYK Farr 30 sön 12:10
SWE 405 E-MOTION 194 E-motion SVIBK Bavaria 42 Match sön 12:10
SWE 38 PAC-MAN 197 Jimmy Hellberg JBSS B&R 38 sön 11:50
SWE 92671 S/Y PANDION 215 Jon E Sindeman KSSS Farr 38 C/R sön 12:00

SRS B

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 22 TIBIDABO 4 Jonas Hörnfeldt GÅBK Scanner 392 sön 11:10
SWE 19 SJÖSTJÄRNA 7 Lars Cederblad WESS Arcona 340 sön 11:10
SWE 28 AIRA 10 Jonas Bohlin KSSS Dufour 36 E performance sön 10:50
GBR 9035R X-DREAM 16 TEAM SJÖEVENT WSS X-35 sön 10:50
SWE 6698 UNPLUGGED 19 Toni Blomkvist SS Aros Elan 40 sön 11:00
GER 33 XIEXIE 21 Andreas Gottschling KSSS XP 33 sön 11:00
FIN 10768 SIRIUSS 23 Siriuss sailing ME-FIN Hanse 400e sön 11:00
SWE 2008 NAVILLUS 35 Mikael Persson TYBK Bavaria 46 sön 10:50
SWE 48000 JUM-JUM 36 Morarnas MBS Banner 41 Sport sön 10:50
SWE 72 ACCIPITER 37 Accipiter ESS Dufour 40 E Performance sön 11:00
SWE 40 MIZAR 41 Team Mizar WESS Arcona sön 11:00
SWE 1 KRUT 55 Krutdurken KSSS A 35 sön 11:00
SWE 47 LILLA BLÅ 63 Blåbären SMK X 3 7 sön 11:00
SWE 24 TWODOZ 67 Tomas Rydman ÖSS Arcona 340 sön 11:00
SWE 313 GULDCENTRALEN 69 Guldcentralen WSSS Bavaria 47 sön 11:10
SWE 127 ATHENA 78 Gunnar Nordfeldt KSSS Jeanneau 409 sön 11:00
SWE 75 GRYMT GRÅ 2 79 Mikael Romson RYC Elan 350 sön 11:10
SWE 158 SOLIDTANGO 85 Solidtango Racing LÄBK Elan 37 sön 11:00
SWE 11362 VALKYRIA 86 Göran Ricking TRBS X-362 Sport sön 11:10
SWE 10779 GRAND PLACE 87 Kjell Nilsson SÖBK First 36.7 sön 11:10
SWE 81 2B 88 2B2015 XSS X-37 sön 11:00
SWE 22 TIKI MINOS 92 Johan Karlsson, Tiki Minos sailing SBS Arcona 340 sön 11:00
SWE 5 CELINE 93 Team Kobbing/Staffan Edenroth SMK Linjett 40 sön 11:00
SWE 385 VINDILE 95 Team Vindile RYC Wasa 55 special sön 11:00
SWE 478 RUBY 108 Tele2 SSGÖ First 36.7 sön 11:10
SWE 23 DREAMLINE ONE 116 Urban Lagerström OXSS Linjett 40 sön 11:00
SWE 9264 BLACKEN 118 TEAM BLACKEN / John Hägglöf ÖSS One Off sön 10:50
SWE 610 CAG NOVUS 123 Team CAG Novus VHSS J/105 sön 11:10
SWE 10775 RICKI-TICKI 130 Tord Lindqwist LJUBS Bavaria 38 match sön 10:50
SWE 167 CUPOLE CONSULTING GROUP 134 Cupole Consulting Group KSSS X-35 sön 10:50
SWE 9138 IT ADVISOR 135 IT ADVISOR SAIL RACING TEAM KSSS Gambler 40 sön 10:50
SWE 27 s/y Aquileja 137 Team Hissa segel SXK Linjett 40 sön 11:10
SWE 41 FIORELLA 138 Linjett Charter NOSS Linjett 37 sön 11:10
SWE 142 DYNAMANT 140 Dynamant X-35 Sailing Team MKS X-35 sön 10:50
FIN 2220 SANNA 4 143 Matti Aaltio SSP-FIN mannerberg 34 sön 10:50
SWE 15 HIGH FIVE 156 Team High Five NSS SwedeStar 370 sön 10:50
SWE 19363 IDEFIX 168 Jonas Nilsson KSSS X-362 sport sön 11:00
SWE 111 EVOLUTION 169 Team Evolution MBK Dehler 36 sön 11:10
SWE 22 MERLIN 171 Robert Sagulin KSSS Linjett 37 sön 11:10
SWE 248 SHAKIRA 173 Christer Cederblad SSA Dehler 36sq sön 11:10
SWE 172 LISA 180 Lisa Sailing Team KSSS X-362 Sport sön 11:00
SWE 6131 HURRYCANE 182 Team MONTAB RYC One off sön 10:50
SWE 4677 GOTCHA 184 Per Lindquist TRBS First 36.7 sön 11:10
SWE 47 SPIRIT III 191 Peter Dahlström KSSS Arcona 340 sön 11:00
SWE 168 SEGEL & KAPELL NACKA 195 Team segel o Kapell-Nacka VHBS X-35 sön 10:50
SWE 5709 MATADOR 199 Jonas Grandér LSS J/109 sön 11:00
SWE 175 ORIENT EXPRESS 203 Ocean Experience KSSS OneOff X-OneTon sön 10:50
SWE 12 TÄRNA 204 Håkan Lindström DBK XP 33 sön 11:10
SWE 3308 TEAM HARKEN/GRANSEGEL 205 Team Harken / Gransegel RORC Corby 33 sön 10:50
S 9441 FRÖKEN FRÖJD 213 Team Fröken Fröjd SSB Wasa 410 sön 11:10
SWE 4071 HARRIET 214 Magnus Eriksson VHSS X-119 sön 10:50

SRS C

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 83 SPIRIT 5 Team Spirit SSSv Dehler 32 sön 10:10
SWE 3361 S/Y BLONDIE 6 TEAM Jula RBK Sveakryssare sön 10:20
SWE 245 ROSETTA 12 Mats Rosander SEBK Hanse 342 sön 10:20
SWE 108 RED SUN 14 Mats Bjerker KVBS Contrast 33 sön 10:20
SWE 37 AURELIA 17 Per-Ivar Svensson NOSS Linjett 37 sön 10:00
SWE 466 PRIMA DIVA 20 Ulf Liliefeldt FINBK Diva 34 sön 10:00
SWE 155 ESCAPE 24 Team Goosebump SBSK Hanse 350 sön 10:20
SWE 195 WET-X 31 Wet-X Sailing Team ESS X-99 sön 10:00
SWE 8324 RAMBLER 33 Team RAMBLER SSS JNF 38 sön 10:20
SWE 22 HUMLAN 34 Börje Hult MBK Maxi 909 sön 10:20
SWE 133 SMILE 44 Stefan Gustavsson MBK Omega 36 sön 10:10
SWE 6191 SHERIN 45 Olof Granander KVBS Jeanneau 38 sön 10:00
SWE 167 MY CHILLZONE 46 NP Bygg NSS Dufour 405 GL sön 10:10
SWE 9 VIKTORIA 47 Lars Karlsson MBK Wasa 360 sön 10:10
SWE 11555 ALINA 48 Team Varians / Daniel Osterman UVBS Beneteau First 345 sön 10:20
FIN 4709 NEITO 50 Hanna Stark-Heikkinen OMK-FIN Jungfru 37 sön 10:10
SWE 28 DAIQUIRI 54 Gunnar Frostell SBS Compis 363 sön 10:10
SE 30 VIVRE II 58 Bucaneros ÖRBK Omega 36 sön 10:10
SWE 10648 ISIS 59 Tomas Lundqvist LSS Avance 33 sön 10:20
SWE 11129 HOKA HEY 66 Jan Lockner SXK Bavaria 40 Cruiser sön 10:00
SE 8227 NOTRE DAME 68 OP MEMORIAL TEAM SBK Brise de Mer 34 sön 10:20
SWE 131 MAJA 70 Lars Sönnerfors BSA Elan 31 sön 10:20
SWE 34 OFFPIST 75 Martin Fredin SÖSS Dehler 32 sön 10:00
SWE 860 FREEDOM 77 Henrik Forsgren ESS Dehler 34 sön 10:20
SWE 8242 RAZZLE DAZZLE 80 Sweden sail WISS Tailwind 36 sön 10:10
SWE 25 PEAKABOO 83 Team Peak@Boo GBKL First 30 sön 10:00
SWE 11019 SLIPFREE 97 Lars Sjöström SKÄSS Dufour 34 LR sön 10:10
SWE 14 CASTARA 99 Team Castara ÖSSS Scanner 392 sön 10:00
SWE 10763 PAULA 102 Team Paula EM-FIN Dufour 385 sön 10:00
SWE 2827 WALENNA II 104 Carl Wale KSSS One off sön 10:10
SWE 146 SINGDOY 111 Team Singdoy TRBS Scanner 391 sön 10:00
FIN 7227 LOTUS 113 Team Lotus WSF-FIN Finnflyer 31 sön 10:20
SWE 104 FIOLINA 119 Team Cederholm SÄSS Diva 35 sön 10:10
SWE 1200 LANGURIA 127 Hillebrand TRBS Jeanneau 36i sön 10:10
SWE 87 SELF OMNINUTRITION 129 SELF OFFSHORE TEAM VEBK Hanse 325 sön 10:20
SWE 5678 Agnes 132 Markus Norlin KSSS IOR One Ton sön 10:10
SWE 66 TJORVEN 136 Johan Ploom KSSS Linjett 35 sön 10:20
SWE 40 ALAPOCAS 139 Johan Nordström TRBS Linjett 33 sön 10:20
FIN 10870 ZESKA 147 Tom Toivonen EPS-FIN Elan 37 sön 10:00
SWE 211 FARVEL 150 Farvel Offshore Sail Racing Team NHSS First 40.7 sön 10:00
SWE 11420 VITA BREVIS 151 Hans Strengnell KSSS Wasa 420 sön 10:00
SWE 158 KVADRAT ELEVATIING PEOPLE 152 Team Pålnäs SBK Omega 42 sön 10:00
FIN 11372 LASSUX 154 Sakari Rinne TTPS-FIN X-372 sön 10:10
SWE 97941 SLAGHÖKEN 164 SLAGHÖKEN TÄBK First 34,7 sön 10:00
SWE 59 SERENITY 166 NaViCo NOSS Linjett 33 sön 10:10
SWE 1 JANE DOE 170 Marcus Grönqvist TYBK Elvström 717 sön 10:20
S 154 NOVALECOOL 177 Håkan Brännlund SSF Albin Nova sön 10:20
SWE 8994 SILFVERFÅGEL 179 Pontus Brenter KSSS Diva 39 sön 10:00
SWE 501 BOJ – BOJ 183 Peter Forslund RYC Scampi sön 10:20
SWE 28 TJAJKA 186 Björn Ternström ASSS Dehler34DD sön 10:00

SRS Double Hande

Segelnr Båtnamn Rapport nr Team / Skeppare Klubb Båttyp Start
SWE 111 SUPERLUSEN 15 Thomas Brodin SÄSS X-37 sön 11:30
SWE 106 CITRUS 28 Team Telltales SSM Dehler 29 sön 11:30
SWE 529 MIA-T 39 Academic Resources TRBS First 36.7 sön 11:30
FIN 499 GARBO 43 Kim Westerlund WSF-FIN J/105 sön 11:30
SWE 126 FALKEN 64 Jonas Falk VIBK Dehler 34 DD sön 11:30
SWE 1 MITHRIL 65 Henrik Borg WESS One Off sön 11:30
FIN 11369 VINDUNGEN 76 Palle Eklund HSK-FIN FinnFlyer 36 sön 11:30
SWE 56 SANTANA 81 Björn Dannberg KSSS Linjett 35 sön 11:30
SWE 84 Tutalör! 84 Siamese twins KSSS Beneteau Figaro II sön 11:30
SWE 46 LIV 90 Team Liv KSSS Arcona 400 sön 11:30
SWE 6501 WHITE KNUCKLES 120 White Knuckles MBK Prima 38 sön 11:30
SWE 677 NO LIMIT 141 Peter Wiklund NYSS First 40.7 gr köl sön 11:30
SWE 35 ELÄNDET 161 Sandor Moldovan OSS Dominant 95 sön 11:30
SWE 37 TINTOMARA 162 Mats Danielsson KSSS Arcona 400 sön 11:30
SWE 145 ISABELLA 175 Seth Gustafsson SNBK Comfortina 32 sön 11:30
SWE 1 UMSEPUFFEN 178 Team Umsepuffen NYSS Z-31 sön 11:30
SWE 400 SHE DEVIL 187 Team Demandware SÄSBK Vallicelli 42 sön 11:30
SWE 11015 POCKET UNIVERSE 193 Henrik Hydén BRSS CDE 850 Racer sön 11:30
SWE 39 ITHAKA 218 Jan Orest KSSS Dehler 39 sön 11:30

Comments are closed.

Translate »