Stora Oset 2015 – Inför

 

Stora Oset Race 2015 – Inför PDF Resultat  
Ansvarig ombord Båtnamn Klubb Båttyp SRS-tal Segelnr 2014 2013 2012 2011 2010 Snitt R Bästa R VR Båttyp 2014 SRS-tal
Johan Lindstedt Akvileja BKSS Accent 1.036 SWE 256 9 17 24 22 22 18,8 14 9 11 5 Accent 1.036
Joakim Axelsson Minion stss Mini-Compis 1.042 Swe 8961 40    
Simon Jansson Harmony HKSS Dominant 78 1.052 SWE20 33 33,0 25 33 26 122 Dominant 78 1.062
Claes Edström Luffe Bkss Späckhuggare 1.053 Swe 2651 19 8.5 29 31 26,3 21 8,5 10 46 Späckhuggare 1.053
Gustav Gabinus Ronja3 BJK Compis 28 1.057 329 124    
Johan Löfgren XO BKSS Express 1.066 SWE 221 45 45,0 31 45 31 321 Express 1,081
Carl Stark I-Boat STSS Manzanita 1.067 SWE 15 2 2,0 1 2 2 14 Manzanita 1/4 ton 1.063
David Christofersson Nano XSS 707 1.076 SWE 121 3 6 4,5 2 3 4 4 707 1.076
Ulf Danielsson Sälta Less Albin Alpha 1.092 17 20 10 5 10 7 10,4 6 5 5 6 Albin Alpha 1.092
Magnus Fredriksson Chaba BKSS Cumulus 1.103 SWE 12 107    
Per-Erik Eriksson Sofia BKSS Bavaria 32 1.113 525 39 33 34 35,3 28 33 26 193 Bavaria 32  1.113
Lennart Cedenkvist DESTINY SS Slören Dehler 34 1.123 146 12 7 9,5 5 7 8 20 Dehler 34 1.135
Per Algotsson Margaux BKSS X79 1.132 SWE465 8 8,0 4 8 9 2 X79 1.132
Michael Assarsson Azur SS Fram Banner 28 R 1.146 SWE 54 41 39 33 37,7 29 33 26 416 Banner 28 R 1.172
Gustav von Sydow Chinnok BKSS Dominant 95 1.159 SWE 20 44 25 34,5 26 380 Dominan 95 1.177
Mattias Mellström GKSS Cafe 28 1.164 8 19 6 13 12,7 8 6 7 224    
Mats Årman Okidoki BiKSS First 300 Spirit 1.17 10748 29 26 27,5 22 26 23 188 First 300 Spirit 1.171
Sören Lundin Marice BKSS First 31.7 1.175 SWE 43989 24 24,0 18 24 22 400 First 31.7 1.191
Jonas Caspersson Ruter Dam XSS Wasa 360 1.218 SWE 22 385    
Ulf Jacobsson Jesus For Life BoxvikeSS J/97 1.227 SWE215 18 5 11,5 7 5 5 3 J/97 1.227
Bertil Rohlén X3M BKSS X-332 1.227 306 14 15 16 32 24 20,2 15 14 16 7 X-332 1.227
Johan Wetterlundh Kaida GKSS Salona 33 1.238 SWE3 23 13 18,0 13 13 15 104 Dehler 34 1.14
Fredrik Ljungmark Bonk BKSS X-99 1.244 SWE 13    
Tomas Wängberg Surfer Girl GKSS First 36.7 1.262 SWE 350 21 26 17 21,3 16 17 20 42 First 36.7 1.27
Krister Ahlqvist Esquire KMS Nordön Dehler 36SQ 1.269 279 40 30 23 31,0 25 23 21 190 Dehler 36SQ 1.26
Carl-Johan Pihlgren Exilia BKSS Melges 24 1.27 SWE 683 11 27 13 12 12 15,0 10 11 12 22 X-99 1.247
Carl Fjällman Rebellion HJBK First 35 1.27 Swe8226 34 29 11 24,7 20 11 12 25 First 35 1.28
Stefan Möller STELLA KMS Nordön SwedeStar 370 1.271 SWE 39 22 2 15 13,0 9 2 2 12 Swedestar 370 1.271
Jonas Kjellberg Trindy Lerums SS Dehler 34 SV 1.28 SWE 113 42 36 39,0 30 36 30 176 Dehler 34 SV 1.28
Krister Gustafson Elisive JSS First 35 1.283 Swe 23 37 12 19 21 22,3 17 12 14 33 First 35 1.284
Sten Haeger Kwanza Gkss First 35 1.284 SWE 49 28 28,0 23 28 24 41 First 35 1.284
Roger Ahlqvist Jigy Jigy GQSS Archambault 35 1.291 LTU 1034 30 20 14 33 23 24,0 18 14 16 49 Mumm 36 1.339
Janne Follow Me Domsand X 37 1.291 SWE 11    
Mattias Wilson Draklunne GKSS Bavaria 38 match 1.312 SWE 3 10 1 8 3 5,5 3 1 1 56 Bavaria 38 match 1.312
Hans Arthurson Flyer XSS First 40.7 1.328 7341 36 34 35,0 27 34 29 158 First 40.7 1.34
Lars Wikander Zlatan GKSS Finn Flyer 36 1.333 SWE 6 16 16,0 12 16 19 27 Finn Flyer 36 1.344
Mikael Vesala Cheetah SSVÄ Cheetah30 1.344 SWE 1 28 28,0 23 28 24 72    
Anders Eriksson Storm-Stina SS Fram Arcona 410 1.358 SWE12 739    
Anders Nordström DAD SW GKSS Arcona 410 1.378 SWE 19 15 15,0 10 15 18 10 Arcona 410 1,378
www.Everysailrace.com Antal deltagare 48 41 37 38 34    
Datum 18 18 13 14 15    

 

Comments are closed.

Translate »