SM Laser: Göteborg dominerar efter första dagen

Laser sweden

OXSSSM i OS-klassen Laser avgörs i helgen i vattnen utanför Oxelösund. Det är Göteborg med GKSS i spetsen efter första dagens två seglingar som seglades i svaga vindar. Anders Karlsson och Julia Carlsson leder OS-klasserna, medan Wilhelm Kark leder radialklassen för män.
Standardklassen Anders Karlsson i topp med en andra och tredje plats och ligger tre poäng före Marcus Magnusson GKSS med åtta poäng som vann den andra seglingen och efter en inledde sjunde plats.
Därefter följer Albin Gipperth, GKSS, Philip Claesson, GKSS, och Eddie Klemets, JKV, två poäng efter med 10 poäng i Standardklassen.

Julia Carlsson leder Radial damer efter en inledande tredje plats och spik i det andra racet. Lovisa Karlsson, GKSS, har med två andra platser samma poäng. Vilma Bobeck, JKV, ligger trea fyra poäng efter.
I Radial klassen män leder Wilhelm Kark, KSSS, före klubbkamraten Hugo Svensson. Erik Lindén, NOBK, ligger trea.
Radialklasserna har i år SM-status.

Totalt deltar 90 Laserseglare även 4.7 seglar riksmästerskap och även där är det GKSS i topp genom Lucas Bergman.

Standard

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat. Segelnummer Klubb Efternamn Förnamn R1 R2 Total Nett
1st Standard SWE 205123 GKSS Karlsson Anders 2 3 5 5
2nd Standard SWE 207831 GKSS Magnusson Marcus 7 1 8 8
3rd Standard SWE 203589 GKSS Gipperth Albin 8 2 10 10
4th Standard SWE 203145 GKSS Claesson Philip 4 6 10 10
5th Standard SWE 208283 Jkv Klemets Eddie 5 5 10 10
6th Standard DEN 206366 ES Guldberg Rost Christian 3 10 13 13
7th Standard FIN 207463 HSF Westman Fredrik 1 13 14 14
8th Standard SWE 200066 KSSS Lundmark Simon 10 4 14 14
9th Standard SWE 201727 Gkss Bengtson Emil 6 11 17 17
10th Standard SWE 201729 KSSS Törnsten Claes 11 8 19 19
11th Standard SWE 206969 KSSS Nyhammar Urban 9 12 21 21
12th Standard SWE 197345 KSSS Bergman Lukas 13 9 22 22
13th Standard SWE 168705 BrSS Kostmann Jonas 19 7 26 26
14th Standard SWE 204024 KSSS Larsson Filip 12 17 29 29
15th Standard SWE 200921 KSSS Persson Alexander 18 14 32 32
16th Standard SWE 206640 MOSS Pettersson Johannes 15 18 33 33
17th Standard SWE 203586 JKV Jacobsson Patric 14 22 36 36
18th Standard SWE 204977 MKS Schömer Martin 21 15 36 36
19th Standard SWE 205183 GKSS Nordqvist Tomas 17 21 38 38
20th Standard SWE 4 KKKK Holzner Kent 25 16 41 41
21st Standard SWE 201723 BoSS Hrdlicka Lukas 24 19 43 43
22nd Standard SWE 201728 BoSS Munck af Rosenschöld Jacob 16 28 44 44
23rd Standard SWE 20406 KSSS Kjellson Jacob 20 26 46 46
24th Standard SWE 203149 BKSS Lindstedt Johan 22 24 46 46
25th Standard SWE 184705 BRSS Delén Christian 23 27 50 50
26th Standard SWE 208878 ASSV Lindsten Erik 32 OCS 20 52 52
27th Standard SWE 203548 BoSS Munck af Rosenschöld Magnus 29 23 52 52
28th Standard SWE 189020 Oxss Olsson Joakim 27 25 52 52
29th Standard SWE 196934 KSSS Dahlstedt Lukas 26 30 56 56
30th Standard SWE 204064 SiBK Lindqvist Per-Olof 28 29 57 57
31st Standard SWE 200936 Mks Jöninger Nils 30 31 61 61

Radial Damer

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Class Segelnummer Klubb Efternamn Förnamn Nationalitet Kön R1 R2 Total Nett
1st Radial 206632 GKSS Carlsson Julia SWE Kvinna 3 1 4 4
2nd Radial 208879 GKSS Karlsson Lovisa SWE Kvinna 2 2 4 4
3rd Radial 205141 BOOSS Bobeck Vilma SWE Kvinna 1 7 8 8
4th Radial 204710 Gkss Wallerstedt Elin SWE Kvinna 6 3 9 9
5th Radial 200823 GKSS Bristulf Norén Caroline SWE Kvinna 5 5 10 10
6th Radial 200935 KSSS Tengström Malin SWE Kvinna 10 4 14 14
7th Radial 204021 HjBK Skoglund Johanna SWE Kvinna 9 6 15 15
8th Radial 206967 HASS Borslöv Alice SWE Kvinna 7 8 15 15
9th Radial 207534 GKSS Bergström Olivia SWE Kvinna 4 13 OCS 17 17
10th Radial 201410 KSSS Karlsson Paulina SWE Kvinna 8 9 17 17
11th Radial 206946 NYSS Andersson Moa SWE Kvinna 11 13 DNF 24 24
12th Radial 160591 STSS Handmark Lotta SWE Kvinna 12 13 OCS 25 25

Radial Män

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Class Segelnummer Klubb Efternamn Förnamn Nationalitet Kön R1 R2 Total Nett
1st Radial 204304 KSSS Kark Wilhelm SWE Man 4 1 5 5
2nd Radial 204943 KSSS Svensson Hugo SWE Man 3 4 7 7
3rd Radial 208287 NQBK Lindén Erik SWE Man 2 6 8 8
4th Radial 195041 MaSS Gipperth Edvin SWE Man 8 2 10 10
5th Radial 209136 GKSS Haga Jakob SWE Man 1 10 11 11
6th Radial 194930 LJS Abrahamsson Henrik SWE Man 12 5 17 17
7th Radial 199622 GKSS Rahm Axel SWE Man 10 8 18 18
8th Radial 204268 SHBS Pantzare Axel SWE Man 9 9 18 18
9th Radial 192262 BKSS Andersson Emil SWE Man 17 3 20 20
10th Radial 209032 GKSS Theander Gustav SWE Man 5 15 20 20
11th Radial 203153 BoSS Holmqvist Bengt SWE Man 11 11 22 22
12th Radial 194931 Nqbk Lindén Gustav SWE Man 18 7 25 25
13th Radial 202659 GKSS Österberg Oliver SWE Man 7 19 26 26
14th Radial 198146 KSSS Jelf Joel SWE Man 6 21 27 27
15th Radial 145909 KSSS Gårdh Johannes SWE Man 16 13 29 29
16th Radial 208285 SÄSS Gustafsson Måns SWE Man 14 16 30 30
17th Radial 196968 HjBK Erenstedt Carl SWE Man 20 12 32 32
18th Radial 203884 GKSS Alnebeck Emil SWE Man 13 20 33 33
19th Radial 198142 KSSS Gullbring Jonathan SWE Man 15 18 33 33
20th Radial 198534 KKKK Axhorn Sören SWE Man 22 14 36 36
21st Radial 169271 RJK Olsson André SWE Man 19 17 36 36
22nd Radial 78062 KSSS Karlsson Stefan SWE Man 21 22 43 43
23rd Radial 199638 KSSS Lidvall Axel SWE Man 24 23 47 47
24th Radial 145913 JKV Björklund Hugo SWE Man 23 27 DNF 50 50
25th Radial 205311 SuSS Bouvin Philip SWE Man 25 27 DNF 52 52
26th Radial 194640 KSSS Eklund Ekström William SWE Man 26 27 DNF 53 53

Laser 4.7

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Klass Segelnummer Klubb Efternamn Förnamn Nationalitet R1 R2 Total Nett
1st 4.7 204034 GKSS Bergström Lucas SWE 4 2 6 6
2nd 4.7 207830 GKSS Magnusson Fabian SWE 2 4 6 6
3rd 4.7 204715 GKSS Landmark Erik SWE 1 6 7 7
4th 4.7 199616 GKSS Lundberg Ronja SWE 6 3 9 9
5th 4.7 11 KSSS Lindstedt-Nyberg Ask SWE 9 1 10 10
6th 4.7 199611 Less Westberg Hugo SWE 8 5 13 13
7th 4.7 207535 GKSS Hagby Ludwig SWE 5 8 13 13
8th 4.7 206972 KSSS Nyllinge Tim SWE 7 10 17 17
9th 4.7 207536 GKSS Dahlberg Julia SWE 11 7 18 18
10th 4.7 199612 Gkss Lindbom Olle SWE 3 16 DNS 19 19
11th 4.7 195231 GKSS Alnebeck Rasmus SWE 10 11 21 21
12th 4.7 200686 SSVI Lingström Anna SWE 12 12 24 24
13th 4.7 194335 NYSS Hiller Alva SWE 16 DSQ 9 25 25
14th 4.7 205313 SuSS Bouvin Emma SWE 14 13 27 27
15th 4.7 185307 VÄKK Sundberg Linn SWE 13 14 27 27

 

 

 

Comments are closed.

Translate »